Krevní skupina může ovlivnit zdraví, i řadu osobních vlastností

Krevní skupina je něco, o čem mluvíme jenom v souvislosti s tím, že chceme darovat krev, nebo ji naopak potřebujeme dostat. Jinak mnoho lidí svou krevní skupinu neřeší, což se nakonec ukazuje jako velká chyba. Krevní skupina totiž může ovlivnit více, než si myslíme. Co přesně to může být? Na to se podíváme společně.

Co je to krevní skupina?

Nejprve se podíváme na to, co je to vlastně krevní skupina. Jednoduše řečeno se jedná o určité vlastnosti našich červených krvinek. Mluvit o ní následně můžeme i v souvislosti s kompatibilitou mezi dárcem a příjemcem. Kompatibilní jsou nejenom stejné krevní skupiny, ale existují také univerzální dárci, stejně jako příjemci.

Krevní skupiny jsou celkem 4. Nebudeme zacházet do podrobností a tak jenom uvedeme, že existuje skupina 0, která je univerzálním dárcem, a dále je to skupina A, potom také skupina B, a poslední je skupina AB. Kromě toho, že hrají roli při transfuzi, mohou ovlivňovat i naše vlastnosti. Jaké?

Zdraví

Krevní skupina může mít velký vliv na naše zdraví. Podle různých výzkumů není nic neobvyklého, že určitý typ nemocí napadá více lidi s určitou krevní skupinou. Jedná se často o kardiovaskulární choroby, stejně jako můžeme mluvit také o rakovině a dalších zdravotních problémech. Tím, jakou máme krev, se tedy již předurčujeme k tomu, s jakými problémy se můžeme potýkat. A nemusí se jednat jenom o fyzické nemoci, ale i o ty psychické, jako je například stres.

Osobní vlastnosti

Ano, i tady hraje krevní skupina velkou roli. Má určitý vliv na vývoj osobnosti a na to, jací jsme. Pravděpodobnost přímého ovlivnění je sice podle výzkumů spíše menší, kolem 0,3 procent, ale možnost tu je. Pokud vám připadá, že vaše chování není úplně ideální, možná je to dáno vaší krví, která vám koluje v žilách.

Síla a vytrvalost

Někdo jde za svým cílem za každou cenu, zatímco jiný vše vzdá už na začátku. Roli zde opět hraje řada faktorů, a jedním z nich je i krevní skupina, kterou v podstatě neovlivníme. Může ovlivnit naši sílu, koordinaci, rychlost, vytrvalost a řadu dalších vlastností.

Stravovací návyky

Nelze přímo říci, že krevní skupina ovlivní to, co nám chutná, ale lze říci, že některá strava nám podle krevní skupiny může prospívat a jiná škodit. Ostatně na těchto faktech jsou přímo postaveny i různé diety. Poznatky se hodí využít ve chvíli, kdy třeba hubneme, kdy nechceme deficity určitých látek, nebo když chceme být zdraví.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]