Příznaky, které není radno podceňovat, mohou upozornit na vážné problémy s močovým měchýřem

Fotografie: Getty Images

Močový měchýř je na záněty a další závažná onemocnění náchylný. Problémy s ním spojené jsou rozšířenější, než se může na první pohled zdát. Přitom příznaky, které je doprovází, se v mnoha případech mohou skrývat za na první pohled nenápadnými drobnostmi. Ty bychom neměli v žádném případě podceňovat. Právě ony nám o stavu tohoto důležitého orgánu prozradí víc, než si myslíme.

„Vyčůrat“ a spát? Kéž by…

Podle odborníků se s některým z problémů s močovým měchýřem během svého života setká většina jedinců. Svoji významnou roli zde hraje věk a s ním spojené stárnutí organismu, které se zcela přirozeně projeví na jednotlivých orgánech. V případě močového měchýře dochází k časté potřebě močit, a to i několikrát během noci.

Častá potřeba močení je tedy u starších lidí rozšířeným jevem. Pokud se však objeví u lidí mladších, může tato nepříjemnost, s níž častokrát bývají spojovány rozpaky, být symptomem obtíží vážnějšího rázu, které je třeba včas řešit.

Fotografie: Freepik

 

Pokud je tato tzv. hyperaktivita močového měchýře dlouhodobě opomíjena, mohou tyto potíže s postupem času přerůst v nekontrolovatelný únik moči. I proto je důležité tuto obtíž konzultovat s praktickým lékařem.

Pálení a bolesti

Mezi další hojně se objevující obtíže se řadí pálení při močení. To bývá nejčastěji způsobeno infekcí močových cest, která je rozšířená zejména u žen. Pokud nedojde ke včasnému nasazení odpovídající léčby, může dojít až k poškození močových cest, infekce se posléze může dostat až k ledvinám a poškodit také je.

Fotografie: Freepik

Kromě pocitu pálení se infekce močových cest mohou projevovat i bolestmi v oblasti pánevního dna či výše zmíněným příliš častým nutkáním močit.

Když moč není žlutá

O zdraví vašich močových cest vám leccos prozradí také zabarvení moči. Pokud je výrazně tmavší, oranžová růžová či červená, zbystřete. Toto zabarvení může mít vícero původců, nejčastěji však značí přítomnost krve nebo červených krvinek v moči.

Výskyt krve v moči rozhodně nepodceňujte. Tento jev může poukazovat na celou řadu problémů, které spolehlivě odhalí jedině vyšetření lékařem. V krajních případech se může jednat o rakovinu močového měchýře. Většinou se však jedná o některý z typů infekce. Mezi další zdravotní obtíže, které se mohou tímto způsobem projevovat, patří také výskyt močových kamenů.