Opomíjený angrešt má blahodárné účinky na zdraví

Pakliže máte zahrádku, možná na ní najdete kromě jahod a rybízu i angrešt. Tohle ovoce roste běžně ve formě keře a nese plody různých barev, od té bílé, červené, až po fialovou. Chuťově je tohle ovoce velice zvláštní, dalo by se říct trpce sladké. Slupka angreštu je pokrytá typickými jemnými chloupkami. Druhů angreštu se na světě celá řada. Jeho přidanou hodnotou jsou blahodárné účinky na náš organismus.

Co obsahuje angrešt a jaká je jeho výživová hodnota?

Angrešt není nijak kalorický. Prakticky jej můžeme nazvat dietním a velice léčivým ovocem. Obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek. Zejména vitamín C, který je účinným antioxidantem. Podporuje náš nervový systém, nebo imunitu. Dalšími hojně zastoupenými prvky v angreštu jsou vitamíny B5 a B6, které pečují o správnou funkci našeho buněčného systému. A třetím významným stopovým prvkem obsaženým v angreštu je měď. Ta chrání náš kardiovaskulární systém, imunitu i mozek. Je důležitá i pro pevné kosti, metabolismus a reprodukci. A jaké je celkové zastoupení jednotlivých prvků v angreštu? Asi 150 gramů angreštu obsahuje:

  • 66 kalorií
  • 1 gram bílkovin, necelý gram tuků a 15 gramů sacharidů
  • 7 gramů vlákniny

Co se týká vitamínů, minerálů a stopových prvků, zhruba šálek čerstvého angreštu doplní asi: 46 % denního doporučeného množství (DDM) vitamínu C, 9 % DDM vitamínu B5, 7 % DDM vitamínu B6, 12 % DDM mědi, 9 % DDM manganu a 6 % DDM draslíku.

Angrešt jako skvělý doplněk stravy v období hubnutí

Nejen, že je angrešt nízkokalorický, obsahuje i poměrně hodnotné množství vlákniny, proto je vhodné jej zařadit i do redukčního jídelníčku jak v rámci snídaně, tak i svačiny. Angrešt vás díky vláknině na poměrně dlouhou dobu zasytí a zlepší i střevní peristaltiku. Mimo jiné vláknina přispěje i ke kontrole hladiny cukru v krvi, podpoří prevenci vysokého tlaku, diabetu, kardiovaskulárních chorob, nebo onkologických nemocí. Jezte tedy tohle zázračné ovoce a budete zdraví.

Na detoxikaci organismu je angrešt ideální

Přemýšlíte snad nad tím, že byste své tělo očistili od všech škodlivých látek? Ideální jsou k tomuto počinu zdravé potraviny s vysokým obsahem antioxidantů. Vhodné je konzumovat například smoothie z některých druhů ovoce a zeleniny. A angrešt je přímo králem, co se týká obsahu antioxidačních látek. Najdeme v něm i pro tělo prospěšné fytonutrienty, které obecně udržují naše zdraví a ochraňují nás i před slunečním zářením a hmyzem.

Mezi základní druhy fytonutrientů můžeme zařadit: flavonoly, které primárně zaručují zdravé srdce, mozek a pomáhají bojovat proti vzniku rakoviny, anthokyany, což jsou barevné pigmenty v ovoci a podporují dobrý zrak, zdravé močové cesty, zlepšují paměť, a rovněž předchází vzniku onkologických nemocí. V neposlední řadě jsou v angreštu obsažené i organické kyseliny, které jsou zodpovědné za chuť ovoce a pomohou snížit riziko vzniku mozkových příhod a Alzheimerovy choroby.

Fotografie: Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]