Muž na zahradě našel podivný kámen, který mu díky vesmírné hodnotě změnil život. Nyní radí ostatním

Výjimečný objev na Srí Lance
Fotografie: Unsplash

Nález hvězdného safíru vyvolal mezinárodní zájem a představuje potenciální oživení srílanského průmyslu drahokamů, který před nedávnem zažíval obtíže kvůli pandemii.

Na Srí Lance, v bohaté oblasti Ratnapura, byl náhodně objeven největší hvězdný safír na světě, a to při kopání studny na soukromém dvoře. Klenotník odhadl hodnotu tohoto světle modrého klenotu na minimálně 1 miliardu korun. Minerál s hmotností přesahující půl tuny a názvem „Serendipity Sapphire“ vážícím 2,5 milionu karátů, vyvolal virální zájem v oblasti drahokamů.

Objev největšího hvězdného safíru na světě

Majitel kamene, který vystupuje pod pseudonymem Gamage podotkl, že dělníci nejprve upozornili na vzácné kameny, ale objev tohoto obrovského safíru byl nečekaný. Proces čištění a certifikace trval více než rok kvůli bezpečnostním opatřením. Gamage se ale nakonec dočkal a výsledky byly opravdu mimořádně. S podobným úsudkem se setkal i muž, který čirou náhodou narazil na podivný minerál u potoka. S redakcí jsme však přišli na to, že zdaleka nešlo jen o obyčejný objev.

Srí Lanka se může pyšnit exportem safírů

Ratnapura, známá jako „Město Perel,“ je centrem drahokamů na Srí Lance, což zemi činí předním vývozcem safírů a dalších drahých kamenů. Takových míst na světě už zdaleka není mnoho, a tak se pro Srí Lanku jedná o přední faktor jejich průmyslu. Na další vývozce naráží studie od Gia. Všeobecně je ale jasné, že vlastnění těchto vzácných kamenů, byť jich není na světě mnoho, dává jejich majitelům obrovskou moc.

Nálezy vzácných kamenů pomohly státu v jejich průmyslu

Odborník na drahokamy Gamini Zoysa uvedl, že zmiňovaný kámen pravděpodobně vznikl před asi 400 miliony let. I přes vysokou hodnotu karátů odborníci varují, že kvalita všech kamenů uvnitř shluku není zaručena. Tento nález zároveň přišel v době, kdy srílanský průmysl perel zažíval obtíže kvůli pandemii a odstávkám. Naštěstí export safírů vzbudil takový zájem, že průmysl daného státu začal opět trochu vzkvétat. Jak však iDnes minulý rok ukázal, tak to ještě pro ekonomiku státu zdaleka nestačí.

České ulice bývaly plné těchto starých šperků. Jejich cena na aukcích v posledních měsících raketově stoupla

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]