Zrovna sázel živý plot, když v hlíně narazil na neobvyklou překážku. Našel 200 let starý vzácný předmět

Fotografie: Silar / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Člověka někdy může potkat něco skutečně mimořádného v těch nejméně očekávaných chvílích. Dokonalým příkladem toho byl Kristoffer Møller Rørvik, na nějž na zahradě čekalo překvapení.

To, co mělo být obyčejným dnem sázení živého plotu, se najednou stalo mnohem více vzrušující, než si Kristoffer představoval. Jen po chvíli kopání narazil lopatou na něco, co vydávalo zvuk jako nějaký kus oceli. Jednalo se o starý předmět, který spadal až do doby před více než 200 lety. To se alespoň Kristoffer později dozvěděl v televizní show, kde mu nález upřesnili. Podotkli, že jde o šavlovský bajonet, z čehož byl Kristoffer celý pryč, protože si byl vědom vzácnosti předmětu.

Objev se stal virální na sociálních sítích

Kristofferův objev byl populární i na sociálních sítích, svůj neuvěřitelný příběh sdílel. Chtěl radu, jak nechat otestovat materiál na meči. Tyto příspěvky na sociálních sítích probudily zájem i jeho přátel a příbuzných. Po několika tipech skončil Kristoffer u historika Froda Lindgjerdeta v Rustkammeret, vojenském historickém muzeu v Trondheimu. Tam se dozvěděl, že bajonet patřil k modelu číslo 1860 a byl používán v období mezi lety 1867 a 1880. Co však tento starý bajonet přivedlo do Kristofferovy zahrady, zůstalo záhadou.

Muž našel snubní prsten. Místo aby ho prodal, rozhodl se jej vrátit. Rozplakal se, když zjistil komu patří

Historický předmět si mohl nechat

Historik mínil, že bajonet byl s největší pravděpodobností ztracen během vojenského cvičení, protože pochází z doby, kdy Norsko nebylo zapojeno do nepřátelských akcí. Existuje tedy vysoká pravděpodobnost, že se šavle ztratila během této události, a to Kristofferovi umožnilo, aby si svůj vzácný, historický poklad mohl nechat. To nálezci samozřejmě udělalo ještě větší radost.

Po pár úpravách může mít předmět obří hodnotu

Tento neuvěřitelný nález je připomínkou toho, že i v těch nejneočekávanějších okamžicích může historie ožít a poklady z minulosti se mohou objevit i ve vaší zahradě, když to nejméně čekáte. Kristoffer teď jeden vlastní a je možné, že když ho nějakým způsobem poupraví, bude mít za několik let ještě mnohonásobně větší hodnotu. Radost z nálezu poté nebude znát mezí.

Zdroj: Onlinenytt

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]