Lékaři oznámili 42leté ženě, že čeká trojčata. Na porodním sále však všechny přítomné zaskočilo čtvrté dítě. Nikdo nechápal, jak je to možné

Fotografie: Depositphotos

Jaká je pravděpodobnost, že žena bude čekat trojčata? Velice malá, zvláště, když si myslí, že už otěhotnět nemůže. Tato matka je jednou z nejpožehnanějších.

Očekávání příchodu potomka je jednou z nejkrásnějších věcí, která se v životě člověka může stát. Ovšem informace, že v břiše maminky si lebedí hned tři děti, je překvapivá, nádherná a zároveň děsivá. Budoucí rodiče se mohou zmítat někde mezi euforií a depresí. Tuto maminku však čekalo ještě větší překvapení.

Trojčata jsou vzácným jevem

Dvojčata sice obvykle nejsou na denním pořádku, ale jejich očekávání není nic zvláštního, ovšem vícečetná těhotenství, kde se mluví o třech a více potomcích, už jsou celkem raritou. Například pravděpodobnost narození čtyřčat nebo paterčat je pouze 1 : 41 000 000. Některé léčby plodnosti mohou pomoci zvýšit šanci na vícečetné porody. Ale i tak se zpravidla bavíme maximálně o dvojčatech.

Fotografie: Pixabay

Vícečetný porod znamená i vysoké riziko

I když se jedná o šťastnou událost, faktem zůstává, že riziko pro matku i její děti je obrovské. Taková těhotenství vyžadují přísný lékařský dohled a zpravidla také dlouhodobou hospitalizaci až do samotného porodu. Vytvoří se speciální tým, často jeden pro každé dítě. Jedním z největších rizik zůstává bezesporu předčasný porod.

U dvojčat je 50% pravděpodobnost, že se miminka narodí krátce po 7. měsíci těhotenství. U početnějších těhotenství je 100% jistota, že dojde k předčasnému porodu. A zde nastává to hlavní riziko. Taková situace velmi často vede k okamžité hospitalizaci novorozenců, nebo dokonce k perinatální smrti.

Pokračujte ve čtení článku na další stránce

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]