Lékař vyfotil své boty od krve. Chtěl tak budoucí maminky varovat před volbou císařského řezu

Fotografie: Depositphotos

Jeden lékař zveřejnil na svém instagramovém účtu šokující fotografii. Byly na ní jeho zakrvácené boty. Vysvětlil, proč se odhodlal k tak razantnímu kroku.

V Polsku dobře známý gynekolog a porodník Wojciech Falęcki se rozhodl apelovat na nastávající maminky. A udělal to opravdu šokujícím způsobem. Zveřejnil fotografii svých zakrvácených bot. Ale není na nich jeho krev. Takto vypadají jeho boty poté, co pacientce provede císařský řez. Na budoucí matky, ale i lékaře chce apelovat, protože porody císařským řezem začínají být pomalu častější než ty přirozené.

Poláci jsou na tom hůře než my

U našich sousedů populární gynekolog Wojciech Falęcki je známý díky svým příspěvkům na sociálních sítích. Teď rozproudil velkou diskuzi poté, co zveřejnil skutečně naturalistickou fotografii, která nemusí být vhodná pro citlivé povahy. Chce tak upozornit na to, že císařský řez není žádná malá operace a vždy by se mělo pečlivě zvážit, u koho je skutečně nezbytný a u koho je lepší vést porod přirozeně.

Procento porodů císařským řezem totiž rok od roku stoupá. V sousedním Polsku se jedná o celých 43 % porodů. My jsme na tom s 25 % o poznání lépe, přesto i tento podíl je stále poměrně vysoký. Zdálo by se, že nezáleží na tom, jak miminko přijde na svět, hlavně že je zdravé. I císařský řez má však svá rizika a rekonvalescence po něm může být mnohem zdlouhavější než po přirozeném porodu.

Ke každému císařskému řezu musí mít lékař zdůvodnění. V mnoha případech však jde pouze o vyhnutí se případným rizikům, přestože by přirozený porod velmi pravděpodobně proběhl bez problémů. Tento gynekolog rozhodně nezpochybňuje to, že císařský řez je výborným nástrojem, který může zachránit život matce i dítěti. Jen chce upozornit na to, aby se zbytečně nenadužíval.

Na úspěšný porod jí dávali šanci 1 %. Statečná žena však přepsala učebnice. Lékaři nechápou, co se stalo

Lékař apeluje na zdravý rozum

„Výklad je však tak široký, že nad ním pomalu ztrácíme kontrolu. Doba provedení císařského řezu je stejně důležitá jako indikace pro jeho provedení. Není třeba spěchat, pokud k tomu není důvod. I když v jihoamerických zemích je dnes ‚v módě‘ běžně provádět CS kolem 37. týdne těhotenství. Všichni chceme zdravá miminka a zdravé maminky, bez ohledu na to, zda se rodí přirozeně, nebo chirurgicky. Nejdůležitější je držet se pokynů a nakonec zdravý rozum,“ napsal Falęcki ke zveřejněné fotografii.

Indikace k císařskému řezu může být nejčastěji vysoký věk matky, uložení dítěte koncem pánevním, opakovaný císařský řez, předčasný porod, vícečetné těhotenství, onemocnění matky nebo hrozící hypoxie plodu. Česká republika si stále drží celosvětově přední příčky s nejnižší novorozeneckou úmrtností, přestože podíl císařských řezů je výrazně nižší než v některých jiných zemích.

Zdroj: Fakt

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]