Kopřivová mast má skvělé léčivé účinky. Jedná se doslova o zázrak, který máte zcela zdarma

Fotografie: Unsplash

Kopřiva je domácí přírodní lék, který by neměl chybět v žádné domácnosti. Naučte se vyrobit mast, která má blahodárné účinky pro naše tělo a všestranné použití.

Již naše babičky používaly kopřivy jako víceúčelového pomocníka. Hodí se jako hnojivo do zahrady, sprej proti škůdcům, ale má také pozitivní vliv na naše zdraví. Jedná se o velkého pomocníka v boji proti křečovým žilám. Velmi snadno se suší, lze jej proto používat po celý rok. Ze sušených listů se vyrábí čaj, čerstvá kopřiva nám naopak poslouží pro výrobu mastičky.

Pomocník proti mnoha neduhům

Kopřiva má blahodárné účinky na naše zdraví – psychické i fyzické. Je to výborný pomocník při boji s kožními problémy a křečovými žilami, je pomocníkem při boji s akné nebo vyrážkou. Pozitivní vliv má také na náš pohybový aparát, pomáhá při revmatismu nebo otoku nohou. Ocení ji proto lidé se sedavým zaměstnáním nebo naopak namáhavým zaměstnáním, kde musí celý den stát. Šampon vyrobený z kopřiv se používá při problémech s vypadáváním vlasů, při boji s lupy nebo při podrážděné pokožce hlavy.

Fotografie: iStock

Mastička vyrobené z kopřiv nám pomůže při problémech s křečovými žilami nebo mastnou pletí. Vhodná je její aplikace také ne drobné oděrky a malé rány. V případě modřiny nám aplikace mastičky zajistí rychlejší zklidnění rány i hojení. Má relaxační a protizánětlivý účinek, hodí se při bolesti kloubů a svalů a dá se tedy použít i při masáži. Mastičku se doporučuje na postižené místo aplikovat několikrát denně, před aplikací je vhodné místo navlhčit vatovým tamponkem s vodou nebo heřmánkovým čajem.

Domácí mast vyrobená z kopřiv

Za mast vyrobenou z kopřiv není potřeba utrácet peníze, ani ztrácet čas jejím sháněním po obchodech. Velmi jednoduše si ji připravíme doma a to hned dvěma způsoby. Jeden z nich ocení převážně vegetariáni, kteří se vyhýbají použitím živočišných produktů. Mast lze připravit z kopřiv čerstvých i sušených, dá se tedy vyrobit v jakémkoliv ročním období. Pokud chceme, aby mast měla hřejivý efekt, přidáme do směsi během výroby feferonku.

Fotografie: Unsplash

Na mast s obsahem vepřového sádla budeme potřebovat 5 lžic listů kopřiv a 100 gramů nesoleného sádla. Sádlo si rozpustíme v hrnci a přidáme najemno nasekané kopřivy. Vaříme tak dlouho, dokud nám nevznikne hmota kašovité konzistence, která bude připomínat klasický krém. Takto vytvořenou mastičku dáme do menších, předem připravených skleniček.

Fotografie: iStock

Na verzi bez sádla budeme potřebovat 250 gramů kokosového oleje a 3 hrsti listů z kopřivy. Olej rozpustíme ve vodní lázni a přidáme najemno nasekané kopřivy. Společně necháme vařit zhruba 3 hodiny, následně odstavíme a necháme do druhého dne. Druhý den znovu zahřejeme ve vodní lázni a pomocí sítka přecedíme. Tímto procesem nám vznikne perfektní mast.

Zdroj: WebMD