Časovaná bomba v hlavě. Silné bolesti hlavy mohou být varovným příznakem vážné zdravotní komplikace

Fotografie: Freepik

Bolesti hlavy mohou být docela běžným projevem, který čas od času postihuje každého. V některých případech se však může jednat o velmi vážný příznak, který s sebou nese hrozbu nebezpečných komplikací. Mohou naznačovat tzv. mozkové aneurysma, náhlý stav, který je třeba co nejrychleji odborně řešit, jinak hrozí devastující následky.

Co je aneurysma mozku?

Jedná se o dilataci umístěnou na stěně tepny v mozku. Ve vzácnějších případech se jedná o dilataci žíly. Během této modifikace se v tepně vytvoří malá kapsa krve. Ta roste a roztahuje se. Výsledkem je, že tepna se stává tenčí a tenčí, a následkem toho může snadno prasknout.

Fotografie: Freepik

Může dojít k vnitřnímu krvácení, které může vést až ke smrti. Proto je potřeba tento stav včas podchytit, aby nedošlo k prasknutí tepny a k možným vážným následkům.

Je také nutné pečlivě odlišit prasklé aneurysma od cévní mozkové příhody. V případě cévní mozkové příhody dochází k ucpání krevní cévy v mozku sraženinou.

Prasklé aneurysma

Tato potíž může v těle vzniknout vlivem dědičné deformace. Ve většině případů však vzniká postupně bez ohledu na dědičnost – vlivem různých faktorů a okolností. Větší riziko hrozí u pacientů s cukrovkou nebo hypertenzí.

Dále podporuje vznik aneurysmatu také pravidelné kouření nebo dlouhodobé brání hormonální antikoncepce. Takovým lidem lze více než doporučit, aby pamatovali na prevenci a raději nepodceňovali riziko, které jim hrozí.

Fotografie: Freepik

Varovné příznaky

Aneurysma je o to nebezpečnější, že si ho většina pacientů všimne až je příliš pozdě. Proto je v případě pochybností důležitá včasná diagnóza. Je nutné si uvědomit, že aneurysma, která dosud nepraskla, je asymptomatická. Je však vhodné znát varovné příznaky, které můžete odhalit i vy sami:

  • Náhlá, ostrá bolest hlavy silné intenzity
  • Ztuhlý krk
  • Silné bolesti hlavy doprovázené nevolností i zvracením
  • Příznaky zesilují, pokud je pacient vystaven světlu a hluku
  • Může se stát, že osoba ztratí vědomí
  • Ve vzácnějších případech může dojít k částečné paralýze nebo záchvatu

Dokonce jsou známy i případy náhlého a „bizarního“ chování. Jedná se o překvapivé psychologické projevy, které lze charakterizovat jako neobvyklé nebo nevhodné chování.

Fotografie: Freepik

Okamžitá pomoc je nutná

Okamžitý zásah je zcela klíčovým prvkem, který rozhoduje o tom, zda dojde k vážným následkům nebo nikoliv. Ačkoli množství ztracené krve je velmi malé, způsobuje reakci, která má významný vliv na mozek. Než krvácení zhorší situaci a stane se smrtelným, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Pokud se podaří pacienta zachránit a včas zasáhnout, je nutné pokračovat ve sledování a zabránit opakování celé situace. Nutné je předcházet také možné embolii, případně jiným komplikacím spojeným s otokem mozku. Včasný zákrok je naprosto klíčový – jen tak lze mít naději na plné uzdravení.

Zdroj: Healthline

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]