Nechtěná památka na prodělaný Covid. Vědci odhalili další možné následky u mužů

Fotografie: Freepik

Je to zhruba rok od prvního výskytu nakaženého nemocí covid-19. Dodnes vlastně vědci nevědí, co rozsáhlou pandemii způsobilo. Jedno je však jisté, koronavirus dokáže zanechat v některých případech jisté následky.

Poslední studie přišla s tím, že muži mohou mít po prodělaném onemocnění erektilní dysfunkci. Proč vlastně k takovým obtížím dochází?

Příčiny erektilní dysfunkce v souvislosti s nemocí covid-19

Dnes již dle vědeckých zjištění víme, že covid-19 může způsobovat i problémy s kardiovaskulárním systémem. Kromě jiného dokáže způsobit i zánětlivé procesy v organismu. To vše je v podstatě provázané i s pohlavními orgány mužů.

Fotografie: Freepik

Cévní obtíže se projeví nízkým přívodem krve do penisu, tudíž může dojít k erektilní dysfunkci. Tyto fyzické projevy pak samozřejmě způsobí i změny na psychice dotyčného

Muž následně nežije aktivním sexuálním životem jako dříve a když se k tomu ještě přidá krize ve společnosti a různá tvrdá protiepidemická opatření, snadno dojde i k rozvoji deprese. Proto je vhodné zasáhnout včas a tyto problémy s odborníky skutečně řešit.

Když erektilní dysfunkce přetrvává delší dobu

Zvlášť by měli muži zpozornět v případě, že jsou mladí a dosud žádné zdravotní obtíže neměli. Přetrvávající erektilní dysfunkce nemusí být jen následkem prodělaného onemocnění covid-19. Značit může i vážnější obtíže, které je potřeba vypátrat specifickými vyšetřeními.

Erektilní dysfunkce: Mechanismus vzniku onemocnění, příznaky, léčba

Nyní si pojďme říct několik informací ohledně samotného onemocnění, které může pány po prodělané infekci koronavirem postihnout. Ze samotného názvu nemoci vyplývá, že pánové s erektilní dysfunkcí mají problémy s udržením erekce. Ta se projeví tím, že pohlavní úd muže se plně prokrví a vztyčí se. Obtíže pak pomohou nastat v případě, že jsou cévy poškozené.

Tyto faktory mohou vznik nemoci ovlivnit:

  • diabetes mellitus v anamnéze
  • hypertenze a zvýšený „zlý“ cholesterol v krvi
  • ischemická choroba srdeční
  • neurodegenerativní onemocnění v anamnéze (Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba, roztroušená skleróza)
  • rakovina prostaty
  • stálá medikace (některé léky mohou rovněž negativně ovlivnit erekci)

Aby se muž vyhnul případným komplikacím, je nutné chodit po čtyřicátém roce života na pravidelné kontroly k urologovi. A jak se vlastně erektilní dysfunkce řeší? Primárně by měl pacient změnit svůj životní styl. Výhodou je pravidelné sportování či jiná pohybová aktivita. Zdraví prospěje i výživnější jídelníček obohacený o vitamíny a minerály.

Fotografie: Pixabay

Někteří odborníci doporučují užívat i doplňky stravy a bylinky. Pokud potíže přetrvávají přes půl roku, je nutné poradit se s lékařem, jak postupovat při léčbě dál. Také by se měly vyloučit závažnější nemoci, které mohou být pevně spjaté s poruchami erekce.

Pár slov na závěr: Covid-19 může způsobit celou řadu jiných komplikací

Onemocnění způsobené koronaviry není radno brát na lehkou váhu. Zejména starší lidé by měli být obezřetní ohledně ochrany vlastního zdraví. Vypořádání se s nemocí vždy záleží na stavu imunitního systému daného jedince.

U některých pacientů se tak mohou i přes uzdravení objevovat jisté zdravotní komplikace. Covid-19 dle vědců působí v mnoha případech i na srdce, plíce, ledviny, neurologický systém a může způsobovat i vznik krevních sraženin. Pakliže vysledujete jisté obtíže, ihned se objednejte k lékaři na vyšetření. Včasnou péčí můžete předejít vážnějším komplikacím.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]