Účinná pravidla, která sníží pravděpodobnost přenosu koronaviru mezi členy domácnosti

Zdroj fotografie: Depositphotos

Velmi aktuální otázkou v dnešní době je, jak se vyhnout nakažení koronavirem v případě, že žijeme v jedné domácnosti s již infikovaným.

Život s koronavirem se poslední dobou stává více běžným, jak raritním a mnoho lidí nákazu nemusí ani postřehnout. Co ale dělat, když se v naší rodině nebo domácnosti objeví pozitivně testovaná osoba? Jak chránit sebe i své blízké před dalším šířením této nákazy? Odpověď je možná jednodušší, než se zdá a stačí pouze dodržovat několik základních zásad, díky kterým se koronaviru nemusíte bát.

Zachovejte klid

Prvním a velmi důležitým krokem v případě, že vám blízké osobě, která žije pod stejnou střechou jako vy, bude prokázán pozitivní test na covid-19, je zachování klidu. Zbytečný stres a nadměrný strach se totiž mohou podílet na oslabení imunitního systému, o což v této době nikdo z nás nejspíše nestojí. Hlavně se tady zhluboka nadechněte a věřte, že i tato situace se dá zvládnout.

Fotografie: Unsplash

Izolace nakaženého

Další podstatnou věcí v tomto případě je izolace nakaženého, nejlépe v samostatné místnosti. Pokud vám to však prostory nedovolují, snažte se alespoň vzájemně vyhýbat. Nakažený by také měl nosit roušku, nebo jiné krytí dýchacích cest, čímž se eliminuje riziko přenosu tohoto viru.

Pravidelná dezinfekce

Stejně jako ve veřejných prostorách, i ve vaší domácnosti bude v případě pozitivně testované osoby důležitá pravidelná dezinfekce. To platí nejen o rukou v rámci osobní hygieny, ale také u sdílených povrchů. Jedná se zejména o pravidelné dezinfikování WC, sprchového koutu nebo vany, umyvadla, také i kuchyňských a jiných prostorů, které s nakaženou osobou sdílíte.

Fotografie: Depositphotos

Nesdílejte stejné osobní věci

Pokud máte v domácnosti osobu nakaženou koronavirem, vyvarujte se používání stejných věcí. Jedná se nejen o hygienické prostředky jako mýdlo, toaletní papír nebo stejné balení kapesníků, ale také talířky, nádobí a jiné potřeby u kterých by se mohlo zvýšit riziko přenosu covid-19. Mezi ně mohou patřit také ručníky, oblečení nebo cokoliv dalšího co spolu běžně sdílíte.

Čistěte při vysoké teplotě

Mytí nádobí ale také například praní prádla byste v této situaci měli provádět při co nejvyšší možné teplotě, která napomáhá k ničení bakterií a virů. Pokud tedy máte možnost mytí nádobí v myčce, nastavte si požadovanou teplotu minimálně na 60 stupňů a délku mytí alespoň hodinu a půl. Podobné pravidlo platí také u praní prádla.

Fotografie: Freepik

Pravidelná výměna prádla

Důležitým krokem k zamezení šíření covid-19 v jedné domácnosti je také pravidelná, nebo dokonce častější výměna prádla. Jedná se jak o osobní oblečení, tak o ložní prádlo, ručníky nebo také utěrky na nádobí a prach. Jejich pravidelnou výměnou a správným praním docílíte, že se na nich nebudou držet bakterie a ty se pak nebudou také šířit.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]