Dojemné rozloučení mezi dvěma manžely v nemocnici před smrtí na Covid-19 zasáhlo nejen všechny přítomné

Fotografie: Freepik

Manželství, které přežilo celých 70 let, bylo ukončeno hroznou smrtí v souvislosti s nákazou Covid-19. Poslední rozloučení tohoto páru se dostalo i na internet a zasáhlo celý svět.

Pandemie koronaviru nás naučila, že se život může během chvilky změnit k nepoznání. Poslední rozloučení po 70 letech manželství čekalo i na Margaret a Dereka Firthovy, kteří se loučili ruku v ruce na nemocniční posteli nakaženi virem Covid-19. Oba byli nemocí zasaženi a zemřeli jen s odstupem tří dnů. Obraz, který zvěčnil jejich mnohaletou lásku na sklonu života, se rychle rozšířil na sociálních sítích a přiměl uživatele internetu, aby se zamysleli nad tím, co je v životě skutečně důležité.

Tento příběh, který byl zveřejněn přes Manchester Evening Post, byl okamžitě označen jako jeden z nejdojemnějších příběhů, ale také jako dopad jedné z nejtragičtějších pandemií. Po desetiletích společného života britský pár nakonec zemřel na nemoc, která začala ve Wu-chanu. Minulý rok oslavili manželé své platinové výročí svatby. Obraz jejich sevřených rukou obletěl svět, i když každý ležel ve své nemocniční posteli.

Fotografie: Freepik

Byli přijati do různých nemocnic

Bylo to poblíž Manchesteru ve Velké Británii, kde 91letý Derek a Margaret strávili většinu svého života společně. Oba byli původně hospitalizováni pro jiné zdravotní problémy než pro koronavirus a nakonec byli odděleni, když Margaret obdržela pozitivní test na Covid-19 a byla převezena do jiného zařízení. To mohlo konec jejich života naprosto zničit. Nakonec k tomu ovšem nedošlo.

Vzhledem ke kritickému stavu lékaři kontaktovali dceru Barbaru, aby ji přišla navštívit a rozloučila se. Bylo ale zřejmé, že musí být přítomen i její manžel. Takto byl Derek také přijat do Traffordské všeobecné nemocnice, aby se naposledy sešel se svou ženou. A pravděpodobně se právě tam sám nakazil virem Covid-19, jak potvrzuje i jejich dcera Barbara. Starší lidé jsou přitom považováni za zranitelné a více ohrožené virem.

Fotografie, která pohnula zemí

Když její otec dorazil do nemocnice, Barbara říká, že Margaretinou první reakcí byla otázka, kde byl. Nakonec po svém odloučení zvěčnili své shledání držením rukou nad mřížemi svých dvou lůžek.

Tento snímek, který jejich dcera předala Manchester Evening Post, se rozšířil v médiích a na sociálních sítích stejně rychle, jako samotná pandemie. A z dobrého důvodu. Tento snímek dojemného okamžiku byl zachycen velmi krátce před jejich smrtí.

Derek zemřel jako první 31. ledna. Margaret zemřela o tři dny později. Pár se setkal ve věku 14 let a od té doby se nikdy nerozdělili. Podle britských zpravodajů se vzali v roce 1950, šest let po jejich setkání, měli 5 dětí, 11 vnoučat a 4 pravnoučata. Dojemný příběh velmi připomíná příběh manželů Pat a Rona, jejichž manželství trvalo 71 let a zemřeli jen pět dnů po sobě poté, co byli nakaženi Covid-19. Jde o smutný konec nádherných a dlouholetých vztahů.

Fotografie: Freepik

Tajemství dlouhotrvajících manželství

Pokud některé páry nikdy nemyslí na odchod navzdory obtížím a desetiletím strávených společně, je to proto, že je spojují principy zdravého a trvalého vztahu. Jak vysvětluje psychoanalytik Fabienne Kraemer, existují určitá pravidla na podporu dlouhověkosti v lásce. Patří mezi ně rozvoj společných projektů, přátelství, tolerance, nastavení rituálů, zdvořilost a projevy úcty. A musíte se pochopitelně také vyhnout dramatizaci a domácím scénám.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]