Jak se člověk cítí těsně před tím, než umře: Lékaři učinili pozoruhodný objev

Fotografie: Depositphotos

Vědci si již léta pokládají otázku, jak funguje mozek umírajícího člověka. Nyní učinili pozoruhodný objev, ze kterého vám půjde mráz po zádech.

Vědci se již léta snaží odhalit záhadu umírání, a to zejména jak se cítí člověk během umírání a zda skutečně existuje posmrtný život. K těmto záhadám nyní přispěl poznatek lékařů z nemocnice v Louisville v americkém státě Kentucky, kteří učinili překvapivý objev. Před nedávnem se jim totiž podařilo zaznamenat, jak funguje mozek těsně před tím, než člověk odejde z tohoto světa.

Úžasný objev

Není pochyb o tom, že smrt je jedním z nejzáhadnějších témat, kterými se lidstvo v současné době musí zabývat, a to zejména proto, že vyvolává pouze negativní pocity – smrt je totiž obecně spojována s koncem, utrpením a zoufalstvím. Lékaři z nemocnice v Louisville v americkém Kentucky však před nedávnem náhodou narazili na stopu, která v okamžiku šokovala naprosto celý svět. Vše začalo, když se na neurologické oddělení dostavil 87letý muž, jenž utrpěl epileptický záchvat v důsledku silného pádu.

Lékaři se ho proto rozhodli připojit na EEG (přístroj, který zaznamenává mozkovou aktivitu) – muž však během tohoto vyšetření bohužel zemřel. Vědcům se ale podařilo zaznamenat aktivitu mozkových vln chvíli před jeho smrtí. Díky tomuto záznamu se dozvěděli, že několik minut před smrtí i po ní mozek muže fungoval stejně, jako tomu je během spánku, meditace nebo při vzpomínání. Vědci v závěru usoudili, že sedmaosmdesátiletý muž byl při umírání uvolněný a klidný.

Smrt a halucinogenní drogy

V roce 2018 se akademičtí lékaři na Imperial Collage v Londýně rozhodli provést nepříliš známý experiment, během kterého aplikovali třinácti zdravým dobrovolníkům drogu zvanou dimethyltryptamin (DMT), aby ověřili, zda je neurochemický „zážitek smrti“ srovnatelný se zážitkem po užití halucinogenních drog. Jak se ukázalo, dobrovolníci pociťovali pozitivní emoce – měli pocit, že opouštějí svá těla, a také viděli podivné oslepující světlo, jehož původ zůstával neznámý.

Fotografie: Freepik

Vědci se také domnívají, že blížící se smrt lze rozpoznat již několik dní před tím, než k ní dojde. Umírající lidé si totiž podle nich velmi často uvědomují, v jakém stavu se nacházejí, a opakují věty jako „můj čas přichází“. Kromě toho se u nich mohou vyskytovat také halucinace, přičemž zůstávají klidní a jejich dech bývá velmi často mělký.

Zdroj: Imperial College London, Frontiers – Studie