Koronavirus může mít podobné příznaky jako nachlazení, lze je ale rozeznat

Koronavirus, nebo běžné nachlazení? Rozeznat příznaky něčeho běžného od nemoci s označením COVID-19 není jednoduché. To proto, že symptomy mohou být velmi podobné a mnohdy až testy dokážou určit, zda osoba trpí nachlazením, běžnou chřipkou, nebo tímto novým typem nemoci.

Odborníci upozorňují na rozdíly

Vše začali zkoumat odborníci, kteří uvedli, že v něčem se nemoc COVID-19 a běžné nachlazení skutečně mohou lišit. Zároveň ale uvádějí, že jsou i příznaky, které mohou být společné. Podle nich je to logické, jelikož takzvaný koronavirus není jenom tento jeden, o kterém se aktuálně mluví. Je jich celá řada, jsou více či méně nebezpečné a můžeme jim být vystaveni po celý život. I proto jsou některé symptomy stejné, ale jiné mohou být rozdílné a mohou naznačovat, že problémem je právě COVID-19.

Jak poznat běžné nachlazení?

Klasické nachlazení, které není až tak život ohrožující, se pozná podle kýchání, ucpaného nosu nebo rýmy, ale i podle kašle, bolesti v krku, stejně jako se mohou vyskytnout i zvýšené teploty. Je dobré vědět, že tyto příznaky se u běžného nachlazení mohou objevit již za dva až tři dny od nákazy. Inkubační doba je tedy v porovnání s nemocí COVID-19 opravdu krátké.

Jak poznat současný koronavirus?

A jak poznat současný koronavirus, tedy nemoc s označením COVID-19? Je třeba vědět, že inkubační doba je delší a klidně může být až 14 dní. Obvykle je to ale doba kratší, často kolem 5 – 7 dní. Dále je třeba brát v potaz, že dojde k výraznému zvýšení teploty na nesnesitelné horečky. Objeví se také opravdu výrazný spíše suchý kašel a s ním spojený dýchavičnost. To jsou příznaky, které ukazují na toto populaci ohrožující nemoc.

Nic není stoprocentní

Pamatujte také na to, že jak nachlazení, tak i současný koronavirus nemusí mít vždy tyto vypsané příznaky. Je běžné, že se někdy některé nemusí ani projevit, nebo se přidají i jiné. Jako orientační vodítko k rozeznání toho, co vám je, se jedná o odborníky doporučený výčet určený k porovnání.

Jak moc koronavirus ohrožuje život?

Je třeba vědět, že největší rizikovou skupinou jsou starší lidé a osoby s oslabenou imunitou. U mladších zdravých jedinců nemusí být COVID-19 ohrožením života. Dokonce jsou i lidé, u kterých se příznaky téměř neprojeví, nemoc mají, a vyleží ji doma. Také se uvádí, že pokud by v těle bylo stejné množství nákazy koronaviru a chřipkou, tak při chřipce je život člověka ohrožený více, než při nemoci COVID-19. Tím samozřejmě nesnižujeme jeho závažnost.

Prevence a ochrana jako základ

Co je doporučeno? Opatrnost! Je třeba mýt si pravidelně ruce, používat dezinfekční gely, je třeba zbytečně nevycházet, a když už, tak s rouškou nebo respirátorem. Kontakt s ostatními by měl být omezen, a když už k němu dojde, je třeba ho realizovat na dostatečnou vzdálenost. Jedině tak je šance, že se šíření podaří brzy ukončit.

Fotografie: Getty Images

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]