Alzheimerova choroba může být včas odhalena podle určitých příznaků

Alzheimerova choroba je nemoc, která se spojuje hlavně se stářím. Řada lidí mnohdy ani netuší, že podobnými zdravotními problémy trpí. To proto, že podceňují hlavní příznaky, které tato nemoc má. Přitom právě díky nim se dá tato nemoc podchytit v začátku. O jaké příznaky se jedná?

Ztráta paměti

Postupně se může objevovat problém s pamětí. Začnete zapomínat na různé věci a postupem času dojde k tomu, že vám budou muset lidé dost faktů znovu připomínat. To je poměrně jasný signál, že se u vás Alzheimerova choroba objevuje.

Řešení problémů

Byly věci, které jste dříve vyřešili bez problémů a nyní s tím máte potíže? I to může naznačovat, že u vás Alzheimerova choroba pomalu propuká. Mnohdy se může jednat i o problém s řešením běžných úkonů, jako je třeba stanovení rodinného rozpočtu, nebo nákup.

Dokončování úkolů

Někdy se může stát, že začnete dělat určitou věc, ale následně ji už nedokončíte. I toto může ukazovat na příchod této nemoci. O to horší to je, pokud se podobné problémy objevují hlavně u rutinních úkolů, které děláte doma pravidelně.

Dezorientace

Jedním z možných projevů je i to, že se začínáte projevovat dezorientovaně. A to má za následek, že máte problém, jak s určením místa na kterém se nacházíte, tak máte problémy i s určením času. V takovém případě doporučujeme, abyste netrávili čas sami.

Mluvení

Někdy se objeví i problém s tím, že nedokážete v hlavě najít správná slova. V polovině věty začnete dlouze přemýšlet nad tím, jaké slovo byste měli použít. Může to sice vypadat jako banalita, které se zasmějete, ale my radíme být na pozoru.

Rozhodování

Najednou mohou nastat i situace, kdy máte problém s rozhodováním. Buď může dojít k tomu, že se zcela nepochopitelně rozhodnete špatně – což může souviset s dezorientací, nebo dojde také k tomu, že se rozhodnout nedokážete vůbec.

Ztráty věcí

Buď je na určitých místech zapomenete, jelikož si neuvědomíte, že je máte s sebou, nebo dojde k tomu, že je doma někde máte, ale nevíte přesně, na jakém jsou místě. Buď proto, že to zapomenete, nebo proto, že jste je dříve dali jinam.

Méně zábavy

Najednou už vás přestanou tolik zajímat různé společenské a kulturní akce, začnete mít o mnoho méně koníčků a vaše zájmy se celkem zužují. To vše může být také náznakem toho, že se výrazně mění vaše zdraví.

Změny nálad

Z ničeho nic se u vás mohou objevit i výraznější změny nálad. A to hned v různých obměnách. Mohou tu být dny, kdy budete pociťovat strach, potom se může objevit zmatek, jindy zase deprese, nebo dokonce i pocity úzkosti.

Lékař je na místě

Pokud začnete postupně pociťovat, že se měníte, je na místě vyhledat lékaře. Odborníka, který provede potřebné diagnostické testy a zjistí, zda je to skutečně Alzheimerova choroba, nebo něco jiného.

Fotografie: Freepik