Příznaky blížícího se infarktu lze sledovat již měsíc před samotnou příhodou

Fotografie: Canva Fotos

Věděli jste, že jednou z nejčastějších příčin smrti na světě je srdeční infarkt? Možná tomu neuvěříte, ale příznaky infarktu můžete pozorovat již jeden měsíc předem, a když je budete znát, může vám to hodně pomoci.

Hektické a hodně rychlé životy, které většina z nás vede, spolu s nezdravým jídlem, jsou jednou z hlavních příčin srdeční zástavy. Příznaky infarktu můžete sledovat na těle již celý měsíc před samotnou příhodou, a díky tomu si můžete zachránit život. Musíte si přitom pamatovat jen několik faktorů, které stojí za to sledovat.

Zejména v případě, že se nacházíte v rizikové skupině. Jste-li středního nebo pokročilého věku, anebo nedodržujete zdravý životní styl, necvičíte a kouříte, měli byste tyto signály zaručeně znát, protože vám hrozí skutečné zdravotní nebezpečí.

Fotografie: Freepik

Únava a dušnost

Únava je jedním z nejčastějších nejzákladnějších příznaků. Musíte ovšem myslet na to, že jde o příznak mnoha dalších nemocí a je zapotřebí sledovat únavu je spojení s dalšími příznaky. Při zúžení tepen dostává vaše srdce méně krve. To způsobí, že musí srdce vyvinout více energie na fungování, což vede k pocitu únavy a ospalosti po celou dobu bez ohledu na to, kolik hodin denně spíte.

Dušnost má podobný důvod. Když vaše srdce dostane méně krve, znamená to, že vaše plíce nebudou schopny získat tolik kyslíku, stejně jako obvykle. Oba systémy na sobě závisí, takže pokud selže jeden, tak selže i druhý. Pokud jste v poslední době měli potíže s dýcháním, je nejlepší co nejdříve navštívit lékaře, protože by to mohlo znamenat nadcházející infarkt myokardu.

Fotografie: Freepik

Slabost a závratě

Ve chvíli, kdy vaše tělo zeslábne, je to pravděpodobně způsobeno zúžením tepen, které již neumožňují krevnímu oběhu správné fungování. Vaše svaly nedostávají to, co potřebují, a to by dokonce mohlo způsobit, že bez zjevného důvodu spadnete na zem. Buďte v tomto případě velmi opatrní, protože jen samotná slabost by vám mohla přivodit úraz.

Špatná cirkulace také omezuje tok krve do mozku. S tím souvisí některé další příznaky a je to obecně velmi nebezpečné. Nedostatek krve v mozku může způsobit závratě a budete se cítit velmi nemotorně. Stejně tak se může objevit také studený pot. Ani jeden z příznaků byste neměli ignorovat a místo toho okamžitě navštivte svého lékaře, případně pohotovost.

Fotografie: Freepik

Tlak na hrudi

Tento příznak je hodně známý a rozhodně vás nepřekvapí, když se jedná o infarkt. Možná jste ale nevěděli, že tlak na hrudi se může objevit i několik týdnů předem. Může to být jen mírná bolest nebo zvýšený tlak. Postupně se tento tlak nebo bolest bude stupňovat, až to vyústí v samotnou zástavu a ucpání tepny.

Posledním příznakem může být také obyčejné nachlazení nebo chřipka. Pokud máte pocit, že typické příznaky chřipky pocházejí z ničeho, může to být proto, že v nejbližší době dostanete srdeční infarkt. Mnoho lidí má pocit, že několik dní před příhodou nastydli. Může to být pravda, ale s největší pravděpodobností to byl příznak, který je mohl zachránit před těžkou chorobou.

Zdroj: MedicalNewsToday

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]