Jednoduché cviky na protažení těla uleví od bolesti a dodají energii. Stačí několik minut denně

Fotografie: Freepik

Rána jsou pro vás nejen symbolem nového pracovního dne, ale také obdobím, kdy se snažíte narovnat a aspoň trochu rozhýbat? Zaručené vám pomohou níže uvedené protahovací cviky.

Kvalita spánku závisí na řadě faktorů, například na vlastnostech postele nebo pohovky a také pozici, v níž spíme. Svou roli hraje samozřejmě také dlouhodobý stres a různé zdravotní problémy. Není tedy divu, že se lidé často budí ztuhlí a někdy i s různou škálou bolestivosti, zejména v pokročilejším věku.

Fotografie: Freepik

Přitom stačí pouhých několik minut věnovat jednoduchým protahovacím cvikům, které nejen že uvolní vaše ztuhlé svaly a klouby, ale pomohou vám také lépe a hlouběji dýchat. Budete uvolnění, a přitom optimálně zpevnění, nebude vás nic bolet (zejména záda ne) a budete lépe čelit nástrahám každodenních úkolů.

1. cvik

Cílem tohoto cviku je zejména protáhnout páteř a uvolnit ramena a také záda. Díky němu budete chodit i sedět zpříma a budete působit mladším dojmem.

Najděte si vhodnou plochu pro opření rukou, protože v této poloze byste měli mít natažené paže před sebe a dlaně byste měli mít položené například na stolku, parapetu nebo opěradle židle. Paže a dlaně mějte na šíři ramen. Nohama trochu ukročte dozadu, chodidla jsou nasměrována dopředu.

Fotografie: Freepik

Pánev podsaďte, takže bude směřovat vpřed a zatněte stehenní svaly. Ramena tlačte dolů a lopatky zároveň k sobě a dolů. S dlaněmi stále opřenými uvolněte ramena a spusťte se tak nízko, jak vám tělo dovolí.

Vydržte 10 sekund a poté se vnější stranou prstů rukou lehce opřete o podlahu (před špičkami prstů nohou) a uvolněte celé tělo. V předklonu setrvejte opět 10 sekund. Poté dejte ruce v bok, lokty zatlačte k sobě, nadechněte se a narovnejte. Celý cvik opakujte pětkrát.

2. cvik

Tento cvik je určen k protažení svalů mezi lopatkami, v ramenou a prsou, usnadňuje dýchání.

Stůjte zpříma, s chodidly směrem vpřed. Chodidla jsou od sebe mírně vzdálena. Upažte a měli byste cítit, jak jdou lopatky blíže k sobě. Cíleně tlačte lopatky a také ramena směrem dolů. Palce na rukou natáhněte a ostatní prsty ohněte (respektive pouze jejich první články). Hřbet obou rukou je nahoře, palec směřuje dopředu.

Fotografie: Freepik

Směrem vpřed, tedy jakoby za palcem, opište desetkrát kroužek a nezapomeňte i dál tlačit lopatky a ramena dolů. Lokty držte propnuté a cvik provádějte až za linií páteře.

Poté ruce otočte tak, že dlaně jsou vzhůru, palce směřují dozadu a hřbet na obou rukou je dole.

Kroužky opět následují palec a míří tedy dozadu. Jinak platí totéž, co bylo řečeno už výše, tedy tlak směrem dolů u lopatek a ramenou, propnuté lokty a cvik za linií páteře. Oba cviky opakujte ve dvou sériích.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]