Dopad spolknuté žvýkačky na tělo

Fotografie: Deror_avi / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Ačkoli se to obecně nedoporučuje – ve větším množství – pokud náhodou spolknete žvýkačku, nemáte se prakticky čeho bát. Obavy z dětství jsou hodně nadnesené.

Lidský organismus tuto látku nedokáže strávit, žvýkačka ovšem ve většině případů normálně projde zažívacím traktem, a to prakticky beze změny. Pak opustí vaše tělo jako ostatní jídlo ve formě stolice cca o 40 hodin později. Dojde-li ovšem ke spolknutí většího množství této suroviny v krátkém čase, koledujete si o blokaci střev. Při jednom kousku však není žádný důvod vyhledávat lékařskou pomoc, tělo si s ním poradí jako s každým jiným jídlem.

Potíže při větším množství

Jakmile je ovšem tělo vystaveno většímu množství žvýkačky najednou, snadno vznikne střevní blokáda. Poté mohou být potřeba léky, nebo dokonce operační zákrok. Hlavními symptomy jsou silné bolesti břicha, zácpa a občas také zvracení. Máte-li podezření právě na takový stav (není tedy jiná příčina) vyhledejte neprodleně lékaře.

Z čeho se vlastně žvýkačky vyrábí?

Před 2. světovou válkou byl hlavní složkou chicle nebo „čikle“, tedy druh přírodního elastomeru. Ten vzniká vařením latexu z kůry stromu. Žvýkačky vznikaly přidáním ochucení. Většina dnešních je vyráběna z gumy, respektive kombinace polymerů, pryskyřic a dalších složek. V procesu se přidají potravinářská barviva, změkčovadla, konzervanty, sladidla a chutě. Celé výrobní postupy jsou přísně tajeny, podobně jako složení Coca-Coly.

Jen z tohoto přehledu je ovšem patrné, že jde v zásadě o kombinaci většiny umělých chemikálií, které moderní průmysl objevil.

žena dělá bublinu ze žvýkačky
Fotografie: Freepik

Dá se o žvýkačce mluvit jako o jídle?

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) definuje žvýkačku jako „potravinu minimální výživné hodnoty“. To znamená, že ji nelze prodávat spolu se školními snídaněmi nebo obědy. Další potraviny ve stejné skupině jsou sladké limonády a několik cukrovinek. Definice je do určité míry kontroverzní, protože hodně obsažených složek normálně nepatří do jídla. Najdete je například v bílém lepidle, plastových sáčcích nebo těsnění.

Máme dětem žvýkačky vůbec dovolit?

Hodně lidí tvrdí, že cukr, případně jeho náhražky, nejsou pro děti zrovna zdravé. Proti tomu se nedá moc namítat, nicméně obecně vzato jsou žvýkačky pro dítě zcela bezpečné. Kromě toho není na místě nechat dětem žvýkačku, dokud neporozumí tomu, že by ji následně neměly polykat. Přestože zažívání dospělého člověka si s ní poradí docela snadno, u malých dětí je situace jiná. Velmi snadno také pozřou větší množství i další objekty, které se pak zaseknou.

Shrnutí aneb Co si odnést?

Když náhodou spolknete jednu žvýkačku, není důvod k panice, neměly by nastat žádné problémy. Pokud jich vaše dítě spolkne více najednou, či v krátkém čase, navštivte lékaře kvůli riziku střevní blokády.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*