Příznaky divertikulitidy často většina lidí přehlíží. Jedná se ale o vážný problém, který se nevyplácí podceňovat

Fotografie: Getty Images

Divertikulitida je onemocnění, které vzniká jako následek chronické zácpy. Název nemoci vznikl z názvu drobných váčků, které jsou uvnitř tlustého střeva a nazývají se divertikuly. Pokud dojde k jejich infekci, vyvolá to zánět tlustého střevu, divertikulitidu.

Jedná se vlastně o civilizační onemocnění, které souvisí se změnami ve stravování obyvatel průmyslově vyspělých zemí, kde se začal omezovat pravidelný přísun luštěnin, zeleniny a ovoce a lidé začali častěji jist průmyslově zpracované potraviny, které jsou na vlákninu buďto chudé nebo ji dokonce vůbec neobsahují.

Příčiny onemocnění

Nejohroženější skupinu tvoří lidé nad 40 let, kteří se vyhýbají pravidelné denní konzumaci ovoce a zeleniny, mají v oblibě bílé pečivo a trpí častou zácpou. Mezi další faktory, které zde také hrají svou roli, patří obezita, chemoterapie a léčba kortikoidy. Riziko onemocnění se zvyšuje také s přibývajícím věkem.

V tlustém střevě takto postiženého člověka se vytvářejí váčky, jejichž velikost se pohybuje od 3 milimetrů až do 3 centimetrů, které nemizí a zůstávají na místě. Když se jich vytvoří více, dochází často k zánětu střeva.

Příznaky

Řada případů tvorby divertikul je bezpříznakových, ale pokud se příznaky přece jen objeví, jedná se nejčastěji o bolesti v krajině břišní, nadýmání nebo problémy při vyprazdňování střeva.

Fotografie: Freepik

Pokud však dojde k záchytu nestrávené potravy ve váčku a ten se infikuje, infekce se obvykle rozšíří i do ostatních váčků a vzniká nebezpečný zánět, který je nejen bolestivý, ale často jej provází také krvácení v anální oblasti a horečka. Krev se může objevit také ve stolici.

Komplikace

Pokud se stane, že se obsah střeva, který již byl infikován, dostane do břišní dutiny, může dojít k takzvané peritonitidě neboli zánětu pobřišnice, což je smrtelně nebezpečný stav.

Projevuje se tak, že břicho velice silně bolí a je citlivé na dotek, přičemž dochází ke ztuhnutí břišních svalů. Typické také je, že když břicho zmáčknete a ruku potom oddálíte, bolest se zvýší.

V některých případech může docházet k pomalejšímu průběhu zámětu, který se může dostat i do jiných orgánů, například močového měchýře. Bakterie ke svému šíření využívají kanálky, které se vytvářejí mezi tlustým střevem a jiným orgánem v dutině břišní.

Pokud je tím jiným orgánem vagína, mívá tento zánět podobu hnisavého výtoku, přičemž při močení se dostavující bolesti a velice nepříjemný pocit pálení.

Léčba

Výše popsané stavy a příznaky nikdy nepodceňujte a při jejich výskytu rozhodně co nejdříve vyhledejte lékařskou pomoc. Pokud jde o lehčí případy, úlevu od bolesti může přinést studený zábal levé strany břicha, dieta založená na tekutinách a také antibiotika.

Fotografie: Pixabay

Lékař může přepsat také takzvanou šetřící dietu, jejímž cílem je co nejvíce ulevit tlustému střevu. Základem této diety je vynechání pálivých potravin, kávy a alkoholických nápojů a konzumace pouze kašovité stravy.

Pokud máte podezření na divertikulitidu nebo peritonitidu, nejezte nic a nepijte a bezodkladně kontaktujte lékaře. Můžete totiž být v takovém stavu, že bude nutný chirurgický zákrok nebo přinejmenším hospitalizace.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]