První pomoc při respiračních onemocněních. Určité byliny pomohou zmírnit akutní projevy

Fotografie: Freepik

Bylinky se používají v lidovém léčitelství od pradávna. Poradí si s kdejakým zdravotním neduhem, či podpoří běžnou léčbu pomocí moderních metod. Všeobecně mají blahodárný vliv na lidský organismus, proto je můžete zkusit i při chronických i akutních potížích s dýchacím ústrojím.

Jaké druhy chronických respiračních nemocí existují a jak se projevují?

Fotografie: Freepik

Nejčastěji se lidé potýkají s následujícími respiračními onemocněními:

  • Astma bronchiale: česky řešeno se jedná o chronický zánětlivý proces na průduškách. Nemoc se projevuje hlavně dušností při zátěži a kašlem. Léčí se inhalátory a rovněž mohou pomoci i dechová cvičení.
  • CHOPN: jedná se o chronickou obstrukční plicní nemoc. Fyziologicky se projevuje vtvořením překážky v průduškách. Tento stav může být zapříčiněný dlouholetým kouřením cigaret. Mezi příznaky patří kašel, dušnost, sípání, rychlý srdeční tep, promodrání částí těla a podobně. V lehčích stádiích se podávají léky a zakazuje se kouření. Později může být potřeba kyslíku.
Fotografie: Freepik

Jaké bylinky jsou vhodné na potíže s respiračním systémem?

Zaměřit byste se měli při dýchacích obtížích na čaje, které jsou určené přímo pro tyto neduhy. Pokud si nejste jistí jejich konzumací, poraďte se s lékařem. Primárně se zaměřte na rostliny obsahující kyselinu rozmarýnovou. Tu najdete například v těchto bylinách:

  • rozmarýn
  • šalvěj
  • tymián
  • bazalka
  • majoránka
  • oregano
  • máta peprná

Kyselina rozmarýnová působí jako silné protizánětlivé činidlo, a tak pomůže zklidnit zanícené dýchací cesty s umožní snadnější průchod kyslíku. A jak si připravit čaj? Vždy dávejte přednost sypaným bylinám a použijte cca 2 lžičky na šálek vody. Louhujte asi deset až patnáct minut a po přecezení vypijte.

Fotografie: Freepik

Zkusit můžete i domácí sirupy

Pokud si troufáte, můžete zkusit připravit i domácí sirupy z výše uvedených čerstvých bylinek, které podpoří vykašlávání a zlepší dýchání. Není na tom v podstatě nic složitého. Potřebujete pouze cca 9 až 10 gramů byliny, 200 gramů krupicového cukru (ideálně hnědého) a čtvrt litru vody.

Nejprve si svařte vodu s cukrem po dobu 15 až 20 minut a následně na to přidejte čerstvé rostliny. Nechte směs louhovat, dokud nevychladne, a nakonec přeceďte a konzumujte. Pro silnější chuť nechte loužit přes noc.

Zdroj: Healthline

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]