Díky této prastaré fintě na pěstování cibule budete mít úrodu doslova na rozdávání

Fotografie: Kolforn / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Cibule je rozšířenou plodinou na zahrádkách díky své univerzálnosti v kuchyni a relativně nenáročné péči. Při pěstováni je ale zapotřebí dodržovat určitá pravidla.

Postup, kterým je dobré se řídit při pěstování, má kořeny v tradičních metodách, které uplatňovaly již naše babičky. Díky nim je zajištěna vynikající úroda a silné a chutné cibule po celý rok. Existuje několik rad, jak dosáhnout co nejlepších plodů a je dobré se jich držet nejen během výsadby, ale i před ní.

Příprava před výsadbou je stejně důležitá

Základním krokem v přípravě cibulových semen nebo sazenic je solná lázeň. Rozpusťte tři sklenice kuchyňské soli v 10 litrech vody a namočte cibulky na 1-2 dny. Podle webu Zinoti tato metoda zvyšuje jejich odolnost proti škůdcům a chorobám a podporuje silnější růst. Pro další ochranu a stimulaci růstu můžete cibulové sazenice namočit do 2% roztoku manganistanu draselného na 10-20 minut. Tato lázeň pomáhá dezinfikovat a chránit sazenice před možnými chorobami v půdě.

Ani po výsadbě ale nesmíme v péči o cibule zaostat. Cibule je zapotřebí pravidelně zalévat, zejména v období sucha, aby půda zůstala vlhká a kyprá. Během vegetačního období je doporučeno 2-3x přihnojit cibuli hnojivy, které podporují její růst a zdravý vývoj. Podle webu LazyDogFarm je zapotřebí toto pravidlo nezanedbávat.

Díky tomuto zázračnému hnojivu z kuchyňských zbytků porostou okurky jako o život

Nezapomínejte na správný výběr odrůdy a správnou dobu výsadby

Pro jarní výsadbu jsou ideální odrůdy jako Stuttgarter Riesen, Karmen, nebo Yellow Sweet Spanish. Tyto odrůdy jsou vybrány na základě jejich adaptability na různé klimatické podmínky a vlastností půdy. Vyhledejte slunné místo s dobře odvodněnou půdou, která je bohatá na organickou hmotu. Půdu zkypřete a obohaťte kompostem nebo hnojivy s obsahem dusíku a fosforu, které podpoří růst.

Cibule
Fotografie: Pexels

Cibule se vysazuje koncem března nebo na začátku dubna, jakmile odezní mrazy. Sazenice umístěte do řad s rozestupy 10-15 cm a sázejte do hloubky 5-8 cm, přičemž konec cibule by měl mírně vyčnívat nad povrch půdy. Nejedná se o jediné rady, se kterými jsme čtenáře deníku SvětKreativity seznámili. Nedávno jsme je informovali například o tom, jak správně cibuli krájet.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*