Kuchařské fígle na krájení cibule bez pláče

Fotografie: Depositphotos

Krájení cibule s sebou mnohdy nese moře slz. Cibule totiž obsahuje sloučeniny síry, které při svém uvolnění spustí náš pláč. Naštěstí existují způsoby, jak se slzám vyhnout.

Bez cibule prakticky nejde uvařit žádné jídlo. Základ na omáčku či na jakýkoli jiný pokrm by zkrátka nebyl takový, jaký má být. Krájení čerstvé cibule se tedy nevyhneme. Existuje však několik způsobů, jak se naučit krájet cibuli bez pláče. Přinášíme vám hned několik skvělých tipů, jak na to. Vyzkoušet je můžete třeba hned při dalším vaření. Důležité je vědět, že pokud chcete oloupat cibuli, musíte začít ve středu.

Fotografie: Freepik

Jak na to, aby oči neslzely

Pokud chcete cibuli nakrájet a oloupat, začněte v jejím středu. Vezměte si ostrý nůž a řežte svisle kolem kořenových vláken asi do třetiny hloubky. Je nutné zatlačit nůž dolů a řezat do kruhu. Vyříznutou část cibule odstraňte. Nyní můžete začít s loupáním a následným krájením. Krájet cibuli je ideální tak, že ji položíte dutou částí dolů k prkénku. Sekejte ji podélně. Takto by vám cibule neměla způsobovat pláč. Existují však ještě další triky.

Fotografie: Freepik

Cibuli zkuste rozkrojit pod tekoucí vodou. To sníží účinek sloučenin síry odpovědných za náš nekontrolovatelný proud slz. Stejně jako voda vám může pomoci digestoř. Pokud zapnete nasávání vzduchu, plyny, které se uvolňují z cibule, uniknou. Postačí, pokud digestoř zapnete ještě před samotným loupáním. Dalším skvělým tipem je vložení cibule do ledničky před jejím použitím. Chlad zapůsobí na enzym, který uvolňuje slzy. Ideální je nechat cibuli v lednici alespoň hodinu, poté ji můžete nakrájet beze strachu.

Nasaďte si potápěčské brýle

Budete sice vypadat poněkud vtipně a jde o opravdu extrémní řešení, ale zaručeně funguje. Pokud si nasadíte brýle, nepocítíte látky, které z cibule unikají, a slzavému údolí se vyhnete.

Fyzická bariéra skutečně zabrání látkám, které se uvolňují z cibule, aby se dostaly do očí. Jde o jednoduchou radu, která opravdu skvěle funguje. Potápěčské brýle tedy rozhodně po dovolené u moře nedávejte na spod skříně, hodit se vám budou opravdu kdykoliv během roku.

Fotografie: Freepik

Posledním tipem, který se objevil na internetu, je držení zápalky mezi zuby. Tento tip jsme nalezli v seznamu neobvyklých tipů, jak zabránit pláči. Někteří se domnívají, že udržení sirky mezi zuby by mělo být efektivní. Červená část zápalky pochopitelně musí směřovat ven. Mohlo by to dobře fungovat. Zkuste tento trik vyzkoušet. Zřejmě si budete připadat neméně komicky než s potápěčskými brýlemi. Za zkoušku to však rozhodně stojí.

Zdroj: Goodhousekeeping

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]