Výsadba cibule na záhonku i v květináčích, která zaujme i ostřílené zemědělce. Na takovou úrodu budete vzpomínat dlouhé roky

Fotografie: Depositphotos

Cibule je jednou z nejvíce pěstovaných zelenin. Nemůže chybět jak v kuchyni, tak na zahradních záhonech.

Vaření bez ní si lze jen těžko představit. Přidáváme ji do vegetariánských i masových pokrmů, do polévek a také do salátů. Aromatická cibule je velmi chutná a zdravá. Proč tedy nezkusit pěstovat cibuli na zahrádce? Nebo dokonce v květináči na balkoně?

Jaké nástroje a vybavení jsou třeba

Pro sázení cibule se hodí speciální ocelový sadbovač. Díky němu vyvrtáme otvor pravidelného tvaru a hloubky vhodné pro sazenici. Použitím sadbovače nenarušíte půdu kolem ostatních rostlin a rychle připravíte místo pro pěstování cibule. Pro pěstování cibule budete potřebovat také síťku – umístěná nad mladými sazenicemi zabrání ptákům, aby rostlinu vytrhli ze země.

Připravte si záhon nebo květináč

Ačkoli lze cibuli vysévat, častěji se k výsadbě používá sazenice speciálně vypěstovaných mladých cibulovin, které jsou připraveny k zasazení do země. Jak se sází cibule? Před zasazením cibule do půdy je třeba připravit místo pro její pěstování. Odstraňte ze země kameny a vytrhejte plevel. Zryjte a nakypřete půdu. Několik týdnů před výsadbou cibule půdu přihnojte granulovaným hnojivem. Pokud půda nebyla na podzim hnojena, množství hnojiva zdvojnásobte.

Výsadbu cibule začněte přípravou záhonů. Hotové cibulky se vysazují každých 20 cm. Cibule by měly mírně vyčnívat z půdy. Neměly by být zcela zakryty půdou. Nakonec sazeničky vydatně zalijte, dbejte na to, abyste vodu nelili přímo na cibuli, a záhony zakryjte sítí. Tím zabráníte ptákům, aby vytahovali mladé cibulky ze země.

Fotografie: Freepik

Cibule určená k výsadbě do květináče by již měla být vypěstovaná. Naším cílem není pěstovat celou zeleninu, ale pouze její horní zelenou část. Cibule by měla vypadat zdravě a neměla by být nahnilá, příliš měkká nebo plesnivá. Pokud si vyberete jarní cibulku, získáte jemnější a křehčí listy, než když zasadíte bílou nebo červenou cibuli.

Vysaďte si jarní cibulku

Pokud sázíte jednu zeleninu, zvolte větší květináč. Jestliže máte dvě nebo více, zasaďte je do podlouhlého truhlíku nebo koryta. Cibule nepotřebují speciální půdu. Rostou v jakékoli půdě, ale nejlepší je pro ně univerzální půda pro květiny nebo půda s přídavkem rašeliny. Při výsadbě cibule pro pažitku nezapomeňte ponechat část zeleniny nad zemí. První stonky pažitky se objeví asi týden po výsadbě.

Nejlepší doba pro výsadbu cibule je brzy na jaře. Některé druhy lze vysazovat i na podzim, aby se mohly sklízet na začátku léta, ale cibule pak mohou snadno shnít. Půda je mokrá a těžká, což podporuje kažení zeleniny. Pro jarní cibulku neexistuje žádný jednotný termín a lze ji vysazovat kdykoli během roku. Domácí podmínky jsou její růst vhodné, takže kdykoli dostanete chuť, vyberte si zdravou cibuli a začněte ji pěstovat.

Fotografie: Freepik

Správná péče přinese výsledky

Cibule potřebuje úrodnou půdu s vyváženým pH. Nemá ráda kyselou půdu, proto by pro rašelinovou půdu mělo být pH 5,5–6,5 a pro minerální půdy 6,5–7,0. Potřebuje dusík, fosfor a draslík. Nedostatek těchto složek způsobuje zastavení růstu nebo pomalý růst, žloutnutí a hnědnutí pažitky. Minerální nedostatky doplňujeme např. intervenčním hnojivem.

Kdy začít sklízet

Cibuli lze sklízet, když je na záhonu více než polovina pažitky polámaná. Ideální doba pro sklizeň cibule je, když 70–80 % rostlin na záhonech má polámanou pažitku, ale každá rostlina má ještě 3–4 zelené listy. Delší čekání před sklizní výrazně zkrátí možnou dobu skladování.

Zdroj: GardeningKnowHow

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]