Naučte se pěstovat jarní cibulku doma za oknem na parapetu

Jarní cibulka je velice oblíbeným druhem zeleniny. Hodí se jak do zeleninových salátů, tak do svěžích pomazánek. Skvěle chutná i jako posyp na chleba se sádlem, nebo máslem. Mimo jiné má jarní cibulka i nespočet pozitivních účinků na naše zdraví. Obsahuje totiž mnoho vitamínů a minerálů.

Tato lahodná zelenina je i výborným antioxidantem, proto ji jezte, pokud potřebujete celkovou očistu organismu. Vhodná je jarní cibulka i k posílení imunity, podpoře dobrého zraku, nebo k udržení zdravého srdce a kostí.  Jak si ji tedy co nejefektivněji a nejrychleji vypěstovat? S těmito tipy to zvládnete za patnáct dní.

Příprava na pěstování jarní cibule

Než se pustíte do pěstování jarní cibulky, připravte si tyto potřebnosti:

  • prázdnou a vymytou lahev od Coca Coly (o objemu cca 2 litry)
  • ostré nůžky
  • malé žluté cibule

Případně ještě budete potřebovat k zadržování vlhkosti bavlněný hadřík, dřevěné piliny, nebo kousek papírové kuchyňské utěrky.

Jak postupovat při výsadbě cibulek?

Nejprve je nutné, abyste u plastové PET lahve odstřihli její hrdlo. Střih proveďte zhruba patnáct centimetrů od uzávěru. Odstřižené hrdlo pak dejte stranou. No dno druhého většího kusu lahve pak umístěte buď trochu dřevěných pilin, nebo pár natrhaných papírových utěrek. Tento materiál bude sloužit jako zadržovač vlhkosti.

Na řadě je příprava cibulí. V obchodě se zeleninou vyberte ty kusy žluté cibule, které budou menší, zhruba ve velikost malého slepičího vejce. Následně odřízněte jejich vrchní části a usaďte kořeny směrem dolů do pilin, nebo papírových utěrek. Poté nalijte do plastové nádoby asi 50 až 100 mililitrů nejlépe čisté dešťové vody, přikryjte menší odříznutou částí s hrdlem a dejte na parapet.

Výsledky pěstování jarní cibulky

Za zhruba patnáct dní budete moci zpozorovat výsledky své práce. Cibulky vyklíčí a vy tak získáte až 30 centimetrů dlouhou zelenou cibulovou nať, kterou lze využít v kuchyni různými způsoby. Cibulovou nať můžete i zamrazit. Během klíčení můžete cibulku i zalévat, pozor však na její přelití, aby neshnila.

Další praktické metody pro pěstování jarní cibulky

Pokud jste doma nenašli prázdnou PET lahev, můžete se pustit do pěstování zelené cibulové natě i pomocí pevnějšího plastového sáčku. Postup je v podstatě identický jako v předchozím případě. Na dno sáčku nasypte pár pilin, nebo dejte papírové utěrky, vsaďte cibule a vyčkejte pár dní.

Pod sáček je možné dát rovněž i keramický tácek. Jestliže budete chtít urychlit růst zelené cibulky, můžete jednotlivé cibulové hlízy vložit do teplé vody po dobu dvou dnů. Nutné je však vodu měnit ráno a večer. Pak cibule vložte do sáčku s vrstvou mokré výplně o tloušťce minimálně dva centimetry.