Zdravé tipy co na oběd či večeři, pro vytížené hospodyňky

Přihnala jste se z práce, čeká na vás ještě fůra domácích povinností, úkoly s dětmi a příprava večeře? Pak asi to poslední, o co člověk stojí, je tvrdnout hodiny u plotny a chystat nějaké složité jídlo. Nicméně teplá večeře po náročném dni určitě přijde vhod.

Nebojte se, nebudeme vám radit, abyste uvařila párky, špagety s kečupem nebo ohřála hotovku. Na takovém jídle není moc zdravého. Přinášíme vám tipy na rychlá jídla, která jsou nejen připravená v poměrně krátkém čase, ale i zdravá a chutná.

Krevety na česneku a kuskus

Kuskus je výtečný v tom, že jej stačí zalít vřelou vodou, přikrýt pokličkou a za 5 minut je připraven ve konzumaci. Když si k němu připravíte krevety, získáte vydatné a zdravé jídlo, jehož příprava vám zabere přibližně 15 minut. Určitě nezapomeňte i na zeleninu, která by měla být součástí každého hlavního jídla.

Losos v alobalu

I losos je zdravý, chutný a připravený docela rychle. Ještě více si jeho přípravu usnadníte, když ho podle vlastní chuti okořeníte, zabalíte do alobalu a vložíte na gril nebo do trouby. Než se losos upeče, můžete si připravit přílohu a zeleninu. Případně lososa podávat jen se zeleninou a pečivem.

Vše z jednoho plechu

Na jeden plech můžete společně uložit na kolečka nakrájenou cuketu, batáty či brambory, papriku, rajčata, kuřecí kousky, cibuli, česnek. Pak jen zakápnete olejem, postříkáte vodou, okořeníte, osolíte a vložíte na půl hodiny do trouby. Než se jídlo upeče stihnete i jinou práci.

Frittata

Frittata je v podstatě vaječná omeleta, kde je možné přidat ještě i další suroviny, jako zelenina, bylinky, těstoviny, různé druhy sýrů a další ingredience. Připravuje se na pánvi, ideálně přikrytá poklicí, aby se nestalo, že bude ze spodní strany opečená a nahoře ještě syrová vejce. Jíst se dá dokonce i za studena. Připravenou ji máte i s krájením surovin za 15 minut.

Quinoa se zeleninou a tuňákem

Dáte vařit quinou (což trvá cca 15 minut) a zatím si nakrájíte zeleninu. Tuňáka lze použít v konzervě, ale když ho vynecháte, vůbec nic se nestane. Jednou za čas je vhodné udělat si čistě vegetariánský den. Jakmile je quinoa hotová, stačí do ní zamíchat připravenou zeleninu a třeba i bylinky. Vlastně je to jídlo podobné rizotu.

Červená čočka a vajíčko

Červená čočka je rovněž uvařená cobydup. Navíc je hodně zdravá. Podávat k ní můžete vejce nebo kyselou okurku, papriku či jinou zeleninu a pečivo.

Sladké varianty: palačinky s tvarohem a ovoce, vafle místo palačinek, lívance, buchtičky s krémem (buchtičky můžete mít připravené předem a skladovat v mrazničce), těstoviny s mákem a mletými ořechy, ovesná či jiná kaše a opět nějaké ovoce, pečené batáty s tvarohem, žemlovka, kde můžete přidat tvaroh a opět ovoce, nemusí to být jen jablka. I když jablka jsou osvědčená klasika.