Zkrášlete svou zahradu trvalkami, které zvládne vypěstovat i začátečník

Přemýšlíte nad tím, jaké květiny si letos vysadíte na zahradu? Rostlinky zvané trvalky jsou výbornou volbou, z jejich krásných květů budete mít radost mnoho dní. A proč zrovna trvalky?

Trvalky rozdávají radost dlouho

Jak z již z názvu vyplývá, trvalky jsou rostlinky opravdu vytrvalé. Přečkají snadno i chladné období a jsou odolné vůči ostrému slunci. Na rozdíl od letniček trvalky se mohou svou květenou pyšnit až měsíc a půl. Jaké druhy jsou na zahradu nejvhodnější?

Pupalka křovitá

Pupalka se latinsky nazývá Oenothera fruticosa. Tato květina je původem ze Severní Ameriky. Dorůstá do výšky 60 centimetrů, proto se velmi dobře hodí i do malých zahrádek, nezabere totiž tolik místa. Jejími květy se můžete kochat od června do srpna.

imu přečká zdatně (vydrží až neskutečných mínus 29 stupňů Celsia), v chladných měsících pouze odkvete a další léto roste ještě více bujně. Její květy jsou zářivě žluté. Na pěstování není vůbec náročná. Prospívá jí mírná zálivka a hodně sluníčka, snese však i polojasné podnebí.

Kleopatřina jehla

Této krásné květině se latinsky říká Kniphofia hybrida. Země jejího původu je pro změnu Jižní Amerika. Svůj specifický název si vysloužila především proto, že její květy připomínají pochodeň. Kvete v různých barvách, od kombinací červenožlutých, až po ty zcela červené, nebo dokonce korálové. Z jejích zajímavých květů se můžete těšit od července do září.

Vyžaduje střední zálivku a dostatek sluníčka. Květina dorůstá výšky až jeden metr, proto je vhodné ji vysadit kolem plotu. A když přijdou přízemní mrazíky, nezoufejte. Kleopatřina jehla vydrží až mínus 15 stupňů Celsia.

Kohoutek chalcedonský

Do třetice se na zahrádku nabízí květina, která je původem z Japonska. Je to Kohoutek chalcedonský, který se latinsky jmenuje Lychnis chalcedonica. Z Japonska se ale rychle rozšířil do Evropy, konkrétně do Maďarska. Její květ je červený, někdy až rudý. Rostlina dorůstá výšky 80 až 100 centimetrů. Kvete v červnu a červenci.

Je vítězkou v odolnosti proti mrazům, vydrží až mínus 35 stupňů Celsia. Má ráda sluneční paprsky a teplé počasí. Na zálivku náročná není téměř vůbec. Postačí ji opravdu malé množství vláhy.

Další druhy trvalek na závěr

Pokud byste si snad z těchto výše uvedených druhů nevybrali, nabízí se další krásné trvalky, jako jsou třeba: Plamenky, Denivky, Řebříček tužebníkový, nebo Třapatka zářivá. To ale zdaleka není všechno. Pokud budete chtít zapátrat hlouběji, navštivte blízké zahradnictví a odborníci vám s výběrem jistě rádi poradí. Krásné květinové dny!

Fotografie: Pixabay, Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]