Orchideje nejsou tak náročné na péče, jak se o nich říká

Orchideje jsou velmi krásné květiny, ze kterých má mnoho lidí obavy hlavně z důvodu, že si myslí, že jsou náročné. A jaká je realita? Pár složitostí tu je, ale když rostlině dopřejete to, co potřebuje a bez čeho se neobejde, tak nemůžete udělat chybu.

Zaměřte se na správnou teplotu

Orchideje potřebují správnou teplotu. Pokud ji květinám zajistíte, tak si můžete být jisti tím, že se jí u vás bude dařit. Pěstovat je můžete v běžném bytě, jelikož rozptyl teplot, které tato květina potřebuje je v rozmezí mezi 18 – 28 stupni. Zajistit to nemusí být nic složitého. Také pamatujte na to, že v noci by mělo být prostředí chladnější asi o 5 stupňů.

Myslete na světlo

Orchideje potřebují světlo. Ale to musí být správné. Je vhodné pěstovat je na světlém místě, ale je chybou dát je tam, kde na ně budou dopadat sluneční paprsky. Ty jsou až příliš silné a tak by mohlo dojít k tomu, že budou rostliny popáleny a dokonce uhynou. Pokud přemýšlíte nad vhodným místem v domě nebo bytě, je ideální takzvaná jižní strana.

Vody spíše méně

Žádná rostlina nevydrží bez vody, ale to neznamená, že jsou takové, které jí potřebují opravdu velmi mnoho. A příkladem jsou orchideje. Těm totiž škodí nadměrné zalévání a optimální je dát jim vodu až ve chvíli, kdy je obsah jejího květináče suchý.

Během léta stačí zalévání realizovat zhruba jednou za týden. V zimě by tomu mělo být dvakrát až třikrát do měsíce. Více opravdu není třeba.

Když už zaléváte, je také třeba myslet na to, aby voda nezůstávala v květináči. Mohlo by dojít k uhnívání kořenů. Základem je proto udělat do květináče díry a dát pod něho mističku. Tím zajistíte, že přebytečná voda odteče, ale stále bude částečně k dispozici. Místo klasického zalévání se však dá využít metoda, kdy kořeny rostliny ponoříte asi na 20 minut do vody. Tím nasají, co potřebují a týden až dva vydrží bez zalití.

Máte správný květináč?

Že by měl mít dole otvory, to již víte. Nejde ale o jedinou specifikaci, kterou musíme brát v potaz. Opomíjet nelze také to, že by měl být dostatečně velký, aby měly kořeny orchidejí dostatek prostoru k růstu. Třetí důležitá věc je to, aby byl transparentní a světlo se dostalo i ke kořenům. Hodit se tak může jak skleněná, tak i čirá plastová varianta.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]