Léčivá síla kočičího předení: Snižuje riziko infarktu, standardizuje krevní tlak a zlepšuje psychiku

Fotografie: Simona65 / Creative Commons / All rights reserved

Slyšet kočičí předení a mít tohoto chlupáče na klíně je jeden z nejlepších pocitů v životě. Efekty zvuku předení na lidi jsou pod drobnohledem.

Už se jim povedlo objevit, proč na něj vlastně reagujeme tak pozitivně. Není tedy od věci podívat se tomuto fenoménu lidského a zvířecího kontaktu trochu blíže na zoubek. Kočky totiž jsou přirození lékaři. Jejich přítomnost v domácnosti je jednak zárukou společnosti, jednak vašeho zdraví. Dalším pozitivem je, že předou i koťata, a to od 3 týdnů věku. Jakmile tedy máte doma nějakou kočku, o předení je postaráno.

Proč kočky předou?

Má to hned několik důvodů, v první řadě vyjadřují spokojenost, oddech a štěstí. Může se však jednat i o znamení stresu, napětí, či dokonce hladu. Specifický zvuk vzniká silnou vibrací laryngealních a bráničních svalů, obvykle ho popisujeme jako „vrrr“ nebo „purr“.

Stres

Vlastnictví kočky vás zbaví stresu hned několika způsoby. Zaprvé všichni víme, jak hlazení kočky dovede zahnat strach, úzkost či jakékoli podráždění. Zvyšuje totiž tvorbu pozitivních hormonů, jako jsou oxytocin a serotonin. Kromě toho znamená předení kočky blízké spojení a přátelství. Máte-li tedy pocit izolace a osamění, kočka to hravě spraví. Zvláště senioři si společnost koček užívají, případně lidé s chronickými úzkostnými stavy.

Dýchání

Zvuk předení ulevuje od dýchavičnosti a dušnosti, a to jak u koček, tak i zvířat. Frekvence totiž spadá do spektra, které pomáhá s respiračními poruchami. Zvláště přínosné je tedy pro osoby s astmatem nebo jinými chronickými poruchami.

kotě detail
Fotografie: Pixabay

Krevní tlak

Jakákoli interakce s těmito krásnými zvířaty vede k nižšímu krevnímu tlaku. Uklidňující účinek mazlení s kočkou a předení uklidňuje nervovou soustavu. Okamžitě tak snižuje stresové vypětí organismu a také výkyvy krevního tlaku.

Léčba kostí

Nízká frekvence kočičího předení se pohybuje mezi 25 a 150 Hz. To je hladina, při které se zvyšuje schopnost kostí na růst i samotné opravy. Tento zvuk tak může u zraněných lidí stimulovat buňky odpovědné právě za léčbu takových poškození. Vibrace generované kočkou během předení zvyšují aktivitu těchto buněk. Rychleji tak dochází ke tvorbě nové kostní tkáně. Proto se kočky usazují u lidí se sádrou nebo dalšími kostními nehodami.

Kromě toho ovšem stejné vibrace přispívají také k výrazně vyšší hustotě kostí. To znamená, že je nejen vyléčí, ale posílí proti opětovné lámavosti. Zvláště pozitivní je to u starších lidí, kteří jsou právě na zranění kostí velmi náchylní a špatně se jim hojí. Navíc bývají postiženi artritidou, osteoporózou a dalšími neduhy, které jsou s kostmi také spojeny.

Projevy infarktu

Studie uvedená v Journal of Vascular and Interventional Neurology ukazuje, že vlastnictví kočky může vést k nižšímu riziku infarktu. Shledala, že lidé s kočkou v domácnosti mají až o 40 % nižší šanci, že je tato zdravotní příhoda potká. Aspoň ve srovnání s lidmi bez koček. Může za to nejspíš hned několik okolností. Uklidňující efekt kočičího předení i společenská podpora, které se lidem od tohoto zvířete dostává. A samozřejmě nižší krevní tlak.

Otoky a infekce

Ačkoli neexistují přímý důkaz, že by kočky dovedly léčit zranění, jejich přítomnost rozhodně zvedá náladu. To pak nepřímo pomáhá samotnému léčení i obecnému pocitu spokojenosti. Při jakékoli nemoci ale není na místě se na kočku spoléhat, je třeba vyhledat adekvátní péči.

Zdroj: Animal Hearted, NCBI, Scientificamerican

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*