Kousání nehtů není jen nepříjemný zlozvyk. Může způsobit vážné zdravotní komplikace

Fotografie: Freepik

Onychofagie – pod tímto názvem si možná většina z nás nic nepředstaví, ale přesto za ním skrývá zlozvyk, kterým možná trpíte i vy. Jde o odborný název pro kousání nehtů. U některých lidí totiž může přerůst až v závislost, která může mít vážné následky a je potřeba se s ní naučit bojovat.

Pro někoho může být kousání nehtů jen občasným problémem, pro jiného to ale je útočiště proti stresu a tlaku každodenních dní, bez kterého si už neumí představit život.

Proč si koušeme nehty?

Nejzávažnější formy postihují hlavně děti a dospívající. Takové chování může souviset s nudou nebo úzkostí mladých lidí. Porucha však může trvat až do dospělosti a zakotvit v každodenním životě.

Pokud se onychofagie projeví až v pozdějším věku, je obecně spojena se stresem – zejména v práci, problémy ve vztazích nebo s financemi. Dnes již navíc nehty nemají stejnou funkci jako dříve, nepotřebujeme je ke každodenním činnostem, takže nás kousání nehtů zdánlivě nijak neomezuje. Není to však ani zdaleka tak jednoduché, jak by se mohlo zdát.

Fotografie: Freepik

Kousání nehtů s sebou nese zdravotní rizika

Kousání nehtů není radno podceňovat jen jako neškodný zlozvyk. Může se rozvinout až do takové podoby, kdy ohrožuje naše zdraví a je potřeba problém urychleně řešit.

Mohou být poškozeny zuby a dásně

Podle zubařů se fragmenty nehtů mohou dostat do tkáně dásní a způsobit zánět nebo infekci. Kousání nehtů také poškozuje sklovinu a způsobuje snadnější vznik kazů. Není třeba strachovat se, pokud kousáním nehtů zaháníte nudu či stres párkrát do roka, ale při pravidelném kousání skutečně může dojít k poškození zubů.

Estetický dopad na nehty

Je jasné, že kousání nehtů je na první pohled patrné a působí velmi neesteticky. Tento zlozvyk také může zabránit nehtům ve správném růstu a vést k deformacím. Nehty mohou mít různé praskliny nebo skvrny, které jsou trvalým následkem kousání nehtů.

Fotografie: Freepik

Infekce nehtového lůžka

Kousání nehtů může zvýšit riziko bakteriální infekce pod nehty, včetně paronychie, která se vyznačuje zarudnutím, otokem a přítomností hnisu. Tento typ infekce obvykle vyžaduje antibiotickou léčbu. Je to velmi nepříjemný a bolestivý problém, který se může léčit velmi dlouho a vést k dalším potížím.

Zažívací potíže

Bakterie si můžete snadno zavléct i do trávicího traktu. Pod nehty se totiž mohou snadněji množit a při kousání se dostat se do těla. Pod nehty se mohou ukrývat i velmi nebezpečné bakterie, které mohou v těle způsobit vážné nemoci.

Fotografie: Freepik

Jak si nehty konečně přestat kousat?

Možná jste se o ukončení tohoto zlozvyku pokoušeli již celé roky, ale stále bezvýsledně. Zkuste naše doporučené strategie – je velmi důležité s tímto problémem jednou provždy zatočit. Mezi pravidla, která se vyplatí dodržovat, patří:

  • Mažte si pravidelně ruce krémem, aby vám nepříjemná chuť krému zabránila v jejich okusování.
  • Najděte si jiný způsob, jak se zbavit stresu. Zkuste třeba mačkat gumový kroužek nebo balonek.
  • Okousaný nehet dobře zakryjte obvazem, abyste se ho dále nedotýkali.
  • Nehty si řádně pilujte, aby nedošlo k pokušení vyrovnávat si je zuby.
  • Naneste si na nehty hořký lak, který vám bude při okusování velmi nepříjemný.
  • Upřednostňujte manikúru nebo lak na nehty.
  • Poraďte se s profesionálem, který vám pomůže lépe zvládat stres.
  • Procvičte si sportovní nebo relaxační aktivitu jako je meditace nebo jóga, které pomáhají uvolňovat a zklidňovat mysl.

V nejzávažnějších případech je nutné léčbu kombinovat i s psychologickou terapií, při které je nutné řešit příčiny nadbytečného stresu a hledat možnosti, jak jej zvládat bez nutkání kousat si nehty. Není ostuda požádat o pomoc odborníka, který vám pomůže celý proces léčby zrychlit a zefektivnit.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]