Červené tváře mohou znamenat přítomnost vážnějšího zdravotního problému. Nepodceňujte tento příznak

Fotografie: Shutterstock

Někdo může mít problémy s tím, že má červené tváře, které sice vypadají hezky a roztomile, pokud se ale stává často, že vám červenají, může se jednat o problém, který už vám nemusí být příjemný. Stačí se napít něčeho teplého nebo si dát trochu alkoholu a zčervenání je na světě. Pokud to není standardní stav, čtěte dále, kde se dozvíte, jestli to neznačí zdravotní problém.

Jsou červené tváře příznakem zdravotního problému?

Červenajících tváři si poté všimnou i příbuzní a přátelé, kteří mohou mít otázky, jestli se něco neděje, protože to u vás vidí poslední dobou příliš často. Je nutné s tímto problémem zajít k lékaři nebo existují nějaké rady, které od červenání pomohou? Spousta lidí tento problém trápí a nevědí, co dělat.

Příznaky jako je časté červenání tváří při pití horkého nápoje mohou znamenat, že trpíte rosaceou neboli růžovkou. Může to značit její počáteční fázi. Může být ale diagnostikovaná nadměrně, protože například lidé v Irsku nebo Austrálii mají červenější tváře jen ze změny teplot. Je to způsobeno vazodilatačními mediátory, které se uvolňují právě během takových aktivit, jako je:

  • Změna teploty
  • Pití alkoholu
  • Konzumace kořeněného jídla

Malé cévy se v kůži rozšiřují a to právě způsobí růžové nebo červené zbarvení tváře. Zarudnutí se v případě rosacey stane trvalejším. Neexistuje však léčba růžovky, lékař vám ale doporučí léky, které zmírňují příznaky.

Pomoci může i dermatolog nebo revmatolog

Jestli jsou příznaky nepříjemné nebo se vyskytnou další, vyplatí se navštívit lékaře, který může doporučit návštěvu dermatologa. Některá onemocnění vás mohou dohnat dokonce k revmatologovi.

Fotografie: Freepik

Mezi další příčiny může patřit seboroická dermatitida, která způsobuje „mastný“ vzhled pokožky, dále kontaktní dermatitida po kontaktu s alergenem, poté atopická dermatitida, která napadá hlavně kojence a postihuje hlavně obličej, u dospělých také jiné části těla. Trpět můžete také psoriázou, u které můžete pozorovat šupinaté úlomky kůže nebo lupusem.

V každém případě, pokud problémy trvají delší dobu, neváhejte se obrátit na odborníka, který vám kůži důkladně vyšetří a může vás poté objednat na speciální testy, kde vám buď nemoc potvrdí, nebo vyloučí na základě přesnějších výsledků. Nicméně se nejedná o nemoc, za kterou byste měli stydět nebo se kvůli ni stranit ostatních lidí.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]