Faktory, které mohou zvýšit pravděpodobnost dožití se vysokého věku

Odborníci se shodují, že 30 minut pohybu denně, nekouření a střídmá konzumace alkoholu společně s vyváženou stravou, mohou člověku prodloužit život, až o 10 let. Identifikovali 5 zásadních faktorů, které ovlivňují jak kvalitu života, tak jeho délku. Životní styl zvyšuje šanci na dosažení vysokého věku bez chronických zdravotních problémů. Na studii se podílelo několik vědeckých institutů a zdravotních zařízení.

Účastníci studie neměli rakovinu, kardiovaskulární onemocnění ani diabetes, když byli do programu zapsáni. Sečtením těchto pěti faktorů bylo dosaženo konečného skóre životního stylu s nízkým rizikem předčasného úmrtí. Účastníci studie byli hodnoceni na stupnici 1 – 5, podle toho, jaký životní styl vedli. Ti, kteří dodržovali všech 5 zásad zdravého životního stylu, docílili nejlepších výsledků. O jakých 5 faktorů se jedná?

  1. Nekouřit

  2. Umírněné pití alkoholu

  3. Pohyb 30 minut denně

  4. Optimální tělesná hmotnost

  5. Kvalitní strava

Pokud je i vašim přáním žít dlouho a bez zbytečných zdravotních komplikací, mějte na paměti, že zdravý životní styl je klíč. Patří zde dobrá, vyvážená, pestrá strava, hydratace (pitný režim) a odpovídající množství spánku – to vše může učinit zázraky, které pomohou udržet pozitivní duševní výhled a dobrý fyzický stav.

  • Být selektivní v tom, co jíte, je jedním z nejdůležitějších faktorů životního stylu. Zdravá/vyvážená strava je tedy v tomto ohledu klíčová.

  • Jako další nejdůležitější bod je NEKOUŘIT. Jestliže si dopřáváte kvalitní stravu, ale kouříte, kazíte si to. Je to sice pořád lepší než konzumovat nezdravou stravu, což je rovnou hřebíček do rakve, ale proč se na jedné straně snažit a na druhé si to kazit?

  • Optimální tělesná hmotnost je rovněž nesmírně důležitá, což ostatně souvisí hned s prvním bodem. Nadváha nebo dokonce obezita spouští řadu chronických onemocnění, ohrožuje zdraví srdce, způsobuje hormonální nerovnováhu, zvyšuje riziko rakoviny a mnoho dalšího.

  • Umírněné pití alkoholu – tady asi není moc co vyprávět. Nadměrné množství alkoholu škodí, o tom není pochyb.

  • Pohyb je rovněž hodně důležitý. Ovšem jsou lidé, kteří chodí denně pěšky do zaměstnání, případně jezdí na kole, pracují fyzicky a ještě pečují třeba o zahradu či pole. Tady je potřeba rozlišit život každého individuálně. Je rozdíl žít ve městě v bytě, na vesnici v domě, kde je pořád co na práci a je rozdíl pracovat fyzicky nebo mít sedavé zaměstnání. Zda se rozhodnete cvičit, chodit celkem 10 km denně pěšky do práce a z práce – to už je na vás. Cvičení je zdravé a rozhodně patří mezi základy zdravého životního stylu.

Fotografie: Pixabay