Zduření lymfatických uzlin: Malá bulka na krku může signalizovat vážné zdravotní problémy

Fotografie: Depositphotos

Lymfatické nebo také mízní uzliny jsou drobné žlázky pod kůží, které jsou důležitou součástí imunitního systému. Pokud náhle někde zduří, poukazují na přítomnost zánětlivých procesů v těle.

Když se zničehonic objeví podivná boulička pod kůží, nikdy to nevěstí nic dobrého. Ve většině případů se ale jedná o zduřelou mízní uzlinu, která tímto způsobem reaguje na infekci. Nejčastěji se vyskytuje v oblasti krku. Uzliny se ale nacházejí po celém těle a vytváří bezpečnostní síť, která chrání tělo před infekcí. Pokud se nějaká vyskytne, příslušné centrum vyhlásí pohotovost a žláza zduří. Díky tomu je možné snadno určit, kterých orgánů a částí těla se infekce týká. Více prozradila lékařka Angelica Balingit.

Poradí si, a když ne, signalizují

Zduření mízních uzlin se děje docela často, zejména pak těch v oblasti krku a pod čelistí. A to z dobrého důvodu. Jsou totiž propojené s ústy, která tvoří bránu infekcí do těla. Čas od času se ale typické bouličky objevují i na jiných místech, zejména pak v oblasti podpaží nebo třísel.

Každý shluk uzlin pak má na starosti jinou tělesnou oblast a díky tomu je možné určit, kde infekce probíhá a jak si imunitní systém vede. Zduření a otok obvykle do pár dní zmizí. Pokud ne, potřebuje tělo v boji proti infekci pomoci od lékaře. Díky tomu fungují uzliny jako znamenitý signalizační systém.

Uzliny na krku

V ústech se často vyskytují nejrůznější záněty dásní, pupínky, afty či prasklinky způsobené poraněním vlastními zuby. K tomu se přidávají nejrůznější druhy infekcí horních cest dýchacích, poranění pokožky nosu, opary či zanícené akné. To vše způsobuje zduření uzlin v krční oblasti.

Zduřelá žláza na zadní straně krku pak bývá způsobena infekcí či zánětem pokožky hlavy. V blízkosti klíční kosti už jde ale do tuhého. Tyto uzliny jsou propojené s plícemi, jícnem, žaludkem a obecně oblastí hrudního koše.

Uzliny v podpaží či tříslech

V těchto hustě ochlupených oblastech bývá nejčastější příčinou zduření lymfatické uzliny zánětlivý proces v ložisku některého vlasového kořínku, anebo poranění pokožky v důsledku depilace. Pokud ale ani jedno není váš případ, může taková boulička signalizovat v případě podpaží zánětlivé procesy v prsu a v případě třísel podráždění a infekce pohlavních orgánů a řitního otvoru.

Zduřelé uzliny na více místech těla

V tomto případě je situace vážnější. Zduření uzlin na více místech těla totiž bývá spojeno s nějakým rozsáhlejším systémovým problémem, obvykle mononukleózy nebo, v případě chovatelů koček, bartonellózy (tzv. nemoc z kočičího škrábnutí).

Kdy zajít k doktorovi

Jak už jsme řekli výše, ve většině případů je zduření uzlin neškodné. Jejich zdroj bývá snadno identifikovatelný a samy nejdéle do několika dnů zmizí. V tu chvíli si nemusíte dělat starosti. Existují ale chvíle, kdy je zapotřebí vyhledat lékaře, a to zejména, když:

  • neznáte jejich příčinu
  • jsou uzliny citlivé a bolestivé na dotek a stisknutí
  • časem nemizí, či dokonce zvětšují svůj objem
  • vyskytují se na více místech zároveň
  • vyskytují se v rizikové oblasti kolem klíčních kostí
  • zároveň s nimi se vyskytují další příznaky, jako je horečka, pocení, vleklá únava či kožní léze

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]