Zbavit se závislosti na kávě a mít její pití pod kontrolou nemusí být zas tak složité

Káva může být skvělý způsob, jak se cítit fit, zůstat bdělý, pozorný po celý den. Miliony lidí po celém světě pije kávu, aby jim dodala energii. A samozřejmě také proto, že krásně voní a chutná. Zatímco někteří si dají šálek kávy ráno, pak po obědě a mají její konzumaci pod kontrolou, jiní pijí 5 a více šálků kávy za den.

Káva může být zdravotním přínosem, ale jen tehdy, pije-li se s mírou. Všeho moc škodí. Pokud patříte k těm, kteří bez kávy nemohou fungovat, pak je to špatně. Přinášíme vám tipy, jak se zbavit závislosti na kávě a mít její pití pod kontrolou.

Snížení množství kofeinu

Někdo si možná řekne, že od zítřka bude pít méně kávy a skutečně to dodrží, ale přiznejme si, takových moc není. Většina s tím má problém. Navíc, pokud přestanete pít kávu ze dne na den, můžete pocítit abstinenční příznaky: třes, nervozitu, únavu, bolest hlavy. Ideální je začít snižovat množství kofeinu. Určitě po vás nechceme, ať pijete namísto kávy hruškovou vodu. Stačí snižovat počet šálků kávy nebo si začít dělat kafe do menších šálků s menším množství kávy. Postupně se tak dostanete na únosnou mez.

Najděte si za kávu náhradu

Pití kávy souvisí také s pocitem, který má člověk zakódován v mozku. Tudíž pravděpodobně budete mít nutkání si kafe udělat, i když vaše tělo se bez kofeinu docela snadno obejde. Najděte si tedy nějakou chutnou náhradu. Může to být pampeliškové kafe, káva z čekanky, kurkumové latte, klidně i neslazené kakao, čaj nebo čaj s mlékem, pokud jste zvyklí pít kávu s mlékem. Nápoj si připravte do vašeho oblíbeného šálku anebo si nějaký speciální hrníček kupte, právě pro tuto příležitost, aby pro vás pití náhrady bylo co nejpříjemnější. Rovněž nezapomínejte pít dostatečné množství vody. I to pomáhá při odvykání pití kávy.

Jděte do odvykání s přítelem

Ve dvou se to lépe táhne. Jestliže máte kamarádku/kamaráda, který má stejný problém, pak do toho jděte spolu. Můžete se navzájem podporovat, inspirovat a povídat si o tom, jak nebo čím jste touhu po kávě zahnali zrovna vy.

Hodně kávy zdraví neprospívá

Ačkoliv se hodně mluví a píše o tom, že je káva zdravá, není to úplně tak pravda. Jistěže má káva nějaké zdravotní benefity, ale pouze tehdy, pokud se pije s rozumem. Káva posouvá organismus kyselinotvorným směrem. Stejně tak mléko, pokud pijete kávu s mlékem. A kyselé prostředí v těle nevěstí nic dobrého. Zkuste si také přečíst něco o tom, jak velké množství kofeinu ohrožuje lidské zdraví. Možná to vás přiměje začít konzumovat menší (rozumné) množství kávy.