Klíšťata nebudou mít šanci. Před jejich útokem vás ochrání síla přírody a zdravý rozum

Fotografie: Depositphotos

Období útoků klíšťat nastalo a je potřeba najít účinná řešení, jak se před kousnutím drobného hmyzu chránit. V tomto případě nejvíce pomohou mravenci, jichž se klíšťata bojí nejvíce.

Teplé počasí je tady a to znamená jediné-procházky v přírodě. Konečně můžete vyrazit do prosluněného lesa, načerpat energii, pořádně se proběhnout, vyvětrat se a odpočinout si. Nezapomínejte však na útoky klíšťat. Každé roční období s sebou přináší určitá rizika, léto rozhodně nepříjemné setkání s klíšťaty. Nevycházet z domova je však příliš radikální řešení, jak se nevystavit ohrožení. Naštěstí existují jiné způsoby, jak nedat klíšťatům šanci se do vás zakousnout.

Pečlivě zvažte svůj šatník

Než vyjdete ven, stojí za to pečlivě zvážit, co si vezmete na sebe. Ihned řekněte ne krátkým oděvům, jako jsou šortky, sukně, trička atd. Je to, jako kdybyste zvali klíšťata pobýt chvíli na vaší pokožce. Preferujte dlouhé, nepříliš široké kalhoty, trička zakrývající ramena a paže, delší ponožky, jež můžete přetáhnout přes kalhoty.

Fotografie: Depositphotos

To ale není vše. V tomto případě záleží i na barvě oblečení. Klíšťata se o vás budou více zajímat, budete-li mít na sobě světlý oděv. Bohužel, ne vše jde podle plánu, takže kousnutí v tomto případě nelze zcela zabránit. Navíc je jasné, že v létě chcete svou kůži spíše odkrývat než zakrývat.

S klíšťaty vám pomohou mravenci

Co tedy dělat, abyste se chránili před klíšťaty a zároveň si mohli užívat letní oblečení? Pomohou vám mravenci. Výhodou tohoto řešení je, že mravence můžete nalézt v každém lese. Nemusíte je tedy speciálně kupovat. Proč zrovna mravenci? Je známo, že mravenci vylučují kyselinu, když se chrání nebo brání před nebezpečím.

Tato kyselina je účinná v boji proti klíšťatům a komárům. Vysoká koncentrace této látky může být pro ostatní hmyz i smrtelná. V opačném případě je alespoň vyděsí.

Fotografie: Pexels

Pro mravence samotné jsou klíšťata chutnou potravou. Žerou je až do 20 metrů od svého mraveniště. Jakmile klíšťata ucítí kyselinu mravenčí, změní směr, protože vědí, že se blíží nebezpečí. Pokud se tedy rozhodnete tábořit v lese, založte tábor pár metrů od mraveniště. Takové místo pro vás bude bezpečné. Oblečení můžete položit přímo na mraveniště, nechte 20 minut a poté drobný hmyz vytřepte. Tím zajistíte, že se vás klíšťata ani nedotknou.

Jablečný ocet nebo březový dehet

Ne vždy je možné použít metodu s mravenci. Poté můžete svou pokožku potřít jablečným octem nebo březovým dehtem. Jeden díl březového dehtu zřeďte ve 3 dílech teplé vody, promíchejte a rozetřete po kůži. Popřípadě můžete zajít do lékárny a zakoupit si kyselinu mravenčí přímo. Ve stejném poměru smíchejte s vodou a nalijte do lahvičky s rozprašovačem. Aplikujte na kůži i na oblečení.

Zdroj: Healthline, TheSpruce

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*