Nebezpečí ucpaných tepen lze včas odhalit podle jasných příznaků. Přehlížet je se rozhodně nevyplácí

Fotografie: Depositphotos

Bolí vás často na hrudi nebo máte potíže s dýcháním? Rozhodně byste neměli čekat s návštěvou lékaře, není dobré si s tímhle zahrávat.

Lidé se domnívají, že ucpané tepny jsou problémem pouze pro seniory. Opak je ale pravdou. Ale v mnoha případech už lidé mají ucpané tepny, když dosáhnout věku 20 let. Mnoho lidí postižených tímto onemocněním proto nechápe, co se děje, dokud není příliš pozdě. Je velmi důležité znát příznaky a být opatrní, abyste mohli svého lékaře navštívit včas.

Bolest nohou, stehen nebo kloubů

Bolest nohou například při chůzi může být známkou ucpání tepen. To znamená, že vaše končetiny nedostávají dostatečný průtok krve. Příznaky mohou zahrnovat bolesti svalů nebo křeče v nohou nebo pažích. Lokalizace bolesti závisí na tom, kde je sraženina nebo zúžená tepna.

Fotografie: Pexels

Bolest na hrudi

Bolest na hrudi je následkem sníženého průtoku krve do srdce. Může se projevovat jako napětí, necitlivost, tíha nebo pálení. Lidé obecně pociťují tento příznak, když odpočívají, protože je vyvolán předchozí fyzickou nebo emocionální námahou. Někdy to může být tak závažné, že má člověk pocit, že má infarkt.

Dočasná ztráta zraku na jedno oko

V krčních tepnách se zásobuje krev pro naše oči a mozek. Pokud dojde k ucpání těchto tepen, bude výsledkem dočasná ztráta zraku nebo rozmazané vidění na jednom oku. Úplné zablokování vede k mrtvici. Proto je velmi důležité si tento příznak uvědomit.

Bolesti zad

Bolest ve spodní části zad je vážným znamením, které byste neměli nikdy ignorovat. Když je průtok krve v zádech snížen, disky mezi obratli se stávají křehkými. A to vede k bolestivým sevřeným nervům. Obvykle je to první příznak u lidí s ucpanými tepnami.

Fotografie: Pexels

Nemůžete dýchat

Tento příznak se projevuje, když se koronární tepny zhorší. Lidem se to stává, protože již jejich srdce nezvládá pumpovat dostatek krve k uspokojení potřeb jejich těla. Tohle naznačuje, že lidé často nepovažují dýchací potíže za vážný problém. Někdy to však může být jediný příznak závažného srdečního onemocnění.

Studené nohy nebo ruce

Studené nohy mohou být způsobeny onemocněním periferních cév. K tomuto problému dochází, když zúžené tepny neumožňují normální průtok krve do končetin. Špatné hojení ran nebo slabý puls ve stoje jsou také příznaky, které by měl lékař zkontrolovat.

Únava a závratě

Tyto příznaky se mohou vyvinout kvůli snížené hladině kyslíku v důsledku špatného průtoku krve. Výbor odpovědných lékařů uvádí, že tyto příznaky jsou častější u žen.

Fotografie: Pexels

Co zvyšuje riziko ucpání tepen

Podle Národního ústavu pro srdce, plíce a krev patří mezi faktory, které zvyšují rizika, následující věci:

  • Když máte špatnou hladinu cholesterolu. To naznačuje vysokou hladinu špatného cholesterolu a nízkou hladinu dobrého cholesterolu.
  • Když máte vysoký krevní tlak. Váš krevní tlak by neměl překročit 140/90 mmHg.
  • Kouř. Kouření poškozuje a napíná cévy, zvyšuje hladinu cholesterolu a zvyšuje krevní tlak.
  • Nadváha nebo obezita. Index tělesné hmotnosti mezi 25 a 29,9 se považuje za nadváhu. Vyšší index znamená, že jste obézní.

Zdroj: Healthline