Pozorně si prohlédněte nehty, neobvyklé změny odhalí i vážné nemoci. Zpozornět byste měli obzvláště v tomto případě

Fotografie: Depositphotos

Čas od času byste si měli pořádně prohlédnout své nehty. Každá změna, kterou zpozorujete, může značit nedostatek vitamínů, ale také vážné onemocnění, říká lékařka Deborah Weatherspoon.

Ruce, potažmo nehty na rukou, jsou často opomíjenou částí těla. Avšak je to špatně. Jsou to totiž právě nehty, díky nimž můžete některá onemocnění odhalit v jejich počátcích. Jedním z nich je i tzv. městnavé srdeční selhání, které je v celých 70 % případů smrtelné. Toto onemocnění je zákeřné zejména v tom, že se rozvíjí postupně, proto ho zpočátku nemusíte rozpoznat. Ovšem některé změny na nehtech ho naznačují již od jeho počátku.

Fotografie: Pixabay

Na nehtech sledujte zejména jejich barvu

Nehty osob, které městnavé srdeční selhání postihlo, se označují jako tzv. Terryho nehty. Typická je na nich zejména barva, která je velmi světlá až bělavá, ovšem kromě úzkého proužku u špičky nehtu – zde je patrný výrazný růžový až hnědý proužek. Nehty jsou také celkově matné.

Za světlou barvou je dle odborné studie snížená prokrvenost jako důsledek neschopnosti srdce účinně pumpovat krev. Zároveň se s tím pojí nadměrný růst pojivové tkáně.

Fotografie: Freepik

Terryho nehty nejsou ovšem spojovány výhradně s městnavým srdečním selháním. Objevují se i ve spojitosti s nemocemi jako onemocnění jater, onemocnění ledvin, cukrovka druhého typu, podvýživa, anémie či přítomností viru AIDS. V některých případech k tomuto specifickému zbarvení ovšem dochází „pouze“ stárnutím. V každém případě, pokud si podobné změny na svých nehtech všimnete, vždy se doporučuje vyhledat lékaře, který vám provede patřičná vyšetření.

Městnavé srdeční selhání je tichý zabiják

Hledáte-li zákeřné onemocnění, nemusíte chodit daleko. Městnavé srdeční selhání je v 70 % případů smrtelné. Zejména pak proto, že pacienti svoji diagnózu objeví příliš pozdě. V celé polovině případů umírají lidé do pěti let od stanovení diagnózy a pouze 30 % z diagnostikovaných pacientů přežije déle než 10 let.

Hlavními příznaky tohoto onemocnění jsou dušnost, zrychlený tep a únava. Vše souvisí s hromaděním krve a tekutiny v plicích. Srdce není schopno přečerpávat krev tak, jak by mělo.

Fotografie: Freepik

Městnavé srdeční selhání vzniká jako důsledek poškození srdce v souvislosti s jiným onemocněním či příliš ztuhlého srdce. Jedním z příznaků, díky němuž jste tuto nemoc schopni odhalit včas, jsou právě Terryho nehty.

Abyste se tomuto onemocnění co možná nejvíce vyhnuli, je dobré dodržovat několik zásad. Ty jsou ostatně shodné s dalšími, které se zabývají zdravým životním stylem. Jedná se o konzumaci zdravých potravin s nízkým obsahem sodíku a tuku, skoncování s kouřením a omezení alkoholu, snížení hladiny cholesterolu a pravidelné cvičení.

Zdroj: Healthline