Domácí prostředek proti mšicím bez jakékoliv chemie. Bojí se ho jako čert kříže

Fotografie: Depositphotos

Zahradní práce začínají a vy se musíte připravit na útok škůdců. Mšice jsou v menších skupinách celkem neškodné, ale rychle se množí. Domácí sprej s kajenským pepřem problém vyřeší.

Příroda se probouzí po zimním období, brzy na své zahradě uvidíte první lístky a květy, na které se jistě těšíte už od podzimu. S radostí ale přicházejí i starosti v podobě různých škůdců, které mají na vaši zahradu zálusk. Mšice jsou drobný hmyz, který se rád živí šťávou z rostlin. Menší napadení není obecně tak nebezpečné, nemusíte se bát poškození rostlin, ovšem větší invaze už potřebuje řešení.

Mšice se rychle množí

Mšice jsou velice plodné, což znamená, že i z malé skupinky se během krátké chvíle stane obrovská kolonie, která bez kontroly dokáže vaši zahradu zdevastovat. Jde především o to, že útok mšic zpomaluje růst rostlin, plodiny vadnou a přenášejí patogeny. Z toho důvodu je nutné svou zahradu před mšicemi bránit.

Fotografie: Depositphotos

Řada komerčních prostředků, jež můžete pořídit v hobby obchodech, jsou plné chemikálií, které sice škůdce ničí, ale zároveň nejsou příliš šetrné k rostlinám. Proti běžným škůdcům, jako jsou právě mšice, je dobré použít po domácku vyrobený sprej s kajenským pepřem. Dokáže účinně bojovat proti mšicím i dalšímu drobnému hmyzu rychle a šetrně.

Kajenský pepř svou vůní odpuzuje hmyz

Pro člověka je kajenský pepř neškodný, pokud to nepřehání s jeho konzumací, ale pro škodlivý hmyz je skutečnou ničivou zbraní. Jeho vůně škůdce odpuzuje. Obsahuje totiž velké množství alkaloidů, které jsou toxické pro jejich nervový systém. Zároveň mají štiplavou chuť, což mšice vyloženě nesnášejí. Pálivost brání požírání rostlin a vytahování šťáv. V důsledku toho mšice zemřou.

Fotografie: Pexels

Jak domácí sprej proti škůdcům vyrobit

Pro přípravu domácího spreje proti škůdcům potřebujete 0,5 l vroucí vody a 25 g kajenského pepře nebo chilli papriček. Obě složky smíchejte dohromady a přiveďte k varu. Poté stáhněte z ohně a nechte 3-4 hodiny louhovat. Po uplynutí potřebné doby zřeďte 5 l vody a přelijte do lahve s rozprašovačem.

Postřik tímto roztokem byste měli provádět pouze jednou za 2 týdny. Chcete-li, aby směs lépe držela na listech, můžete přidat pár kapek tekutého mýdla. Na rostlinu se přilepí a vydrží déle. Stříkejte nejlépe večer a pokud možno ne před deštěm, jinak bude vaše úsilí marné. Miřte na nejoblíbenější místa, kde se hmyz živí, a sice na stonky, mladé výhonky a spodní stranu listů.

Zdroj: BobVila, GardenDesign, Almanac

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]