Pěstování rajčat od přípravy půdy, výsadby až po bohatou úrodu

Fotografie: Freepik

Jak to udělat, aby byla letošní sklizeň rajčat větší, než tomu bylo kdy dříve? Dejte na rady zkušených zahrádkářů. Ty vám pomohou jak s výsadbou a pěstováním, tak i s hnojením. Výsledkem toho bude, že vaše úroda bude větší, než tomu bylo kdy dříve.

Půdu připravte už na podzim

Nezapomínejte na to, že aby byla sklizeň rajčat opravdu bohatá, je na místě nachystat si půdu už v podzimním období. Nejenom, že je třeba ji provzdušnit. Je na místě jí dodat i potřebná hnojiva. A to nejlépe ta na bázi takzvaných fosfátů a také draslíku. Dále je na místě zkontrolovat i její kyselost. Jedině tak bude v jarním období vše nachystáno.

Příroda vám pomůže

Dobré je připomenout, že k hnojení není nutné používat nutně jenom chemii. Lepší je použít přírodní hnojiva. V tomto směru máme na mysli třeba hnůj, bez kterého se mnoho zahrádkářů neobejde. Stejně tak je na místě použít třeba i obyčejný dřevěný popel. Obojí je v podstatě zdarma a díky tomuto hnojení bude sklizeň rajčat větší než kdy předtím.

Nezapomeňte na správné sázení

Zeminu je třeba připravit nejenom na podzim, ale i těsně před sázením. 24 hodin před tím, než rajčata zamíří do země, je třeba zalít záhon speciálním roztokem. A to 10 g kvasnic na 10 litrů vody. Této směsi použijte vždy zhruba 250 mililitrů na místo, do kterého budete rajčata sázet. Po výsadbě je možné místo také posypat trochou kvalitního popela.

Braňte se před škůdci

Vždy je lepší se škůdcům vyhýbat, než je následně likvidovat. To si pamatujte. Navíc bude i sklizeň rajčat díky tomu podstatě větší. Dobrým pomocníkem proti nim jsou obyčejné cibulové slupky. Ty stačí nasekat a zahrabat do povrchu zeminy. Nejenom, že budou rajčata ochráněna proti škůdcům a hmyzu. I slupky se podepíší na lepší výživě, ale pomohou i k udržení správné teploty.

Kromě slupek od cibule se dají použít také vaječné skořápky. Využití je v podstatě podobné, jelikož i tady plně postačí nechat je vyschnout, nadrtit je a potom je zahrabat do několika centimetrů horní vrstvy hlíny. A nechat působit.

Pečujte pravidelně

Sklizeň rajčat ovlivní i to, jak hodně a jak pravidelně o ně budete pečovat. Zde doporučujeme jak pravidelné přihnojování, tak i zalévání. Nezapomínejte také na dostatečnou oporu, aby rostly správným směrem, nebo i kontrolu, zda jsou stále zdravá.

Fotografie: Freepik, Pixabay

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]