6 skvělých domácích hnojiv, která zajistí chutná rajčata a jejich bohatou sklizeň

Fotografie: Freepik

Aby byla rajčata skutečně chutná, velká a pevná, potřebují ke svému růstu dostatek minerálních látek. Ty jim dodají vhodně zvolená hnojiva. Samozřejmě je můžete pořídit v zahradnictví, avšak ekonomičtější variantou jsou ta přírodní, která vás budou stát pouze čas a trpělivost.

Přírodní hnojiva, která zajistí kvalitní a bohatou úrodu rajčat

Fotografie: Freepik

Vsaďte při pěstování rajčat například na tato přírodní hnojiva, která dodají plodinám potřebný draslík, dusík a fosfor.

Hnojivo z popela

Potřebovat budete zhruba půl kilogramu jemného dřevěného popela (např. z grilování) a 5 litrů vroucí vody. Dobře roztok promíchejte a nechte stát několik hodin do zchladnutí. Popel se také usadí na dně nádoby. Před hnojením rajčat směs nařeďte pěti litry dešťové vody.

Fotografie: Freepik

Hnojivo z kopřiv

Kopřivy si můžete jednoduše nasbírat ve volné přírodě, pokud tedy nerostou na vaší zahrádce. Díky těmto rostlinám dodáte rajčatům nejen živiny, ale také je ochráníte před chorobami a škůdci.

Fotografie: Freepik

Postupujte tak, že hrst jemně nasekaných kopřiv uložíte do půdy kolem pěstované plodiny. Možné je ovšem připravit i roztok ke kropení. K němu budete potřebovat 500 gramů čerstvých kopřiv a 10 litrů teplé vody.

Směs nechte fermentovat na teplém místě asi týden až deset dní a posléze použijte jako přírodní hnojivo. Vhodné je roztok naředit čistou vodou v poměru 1:10.

Hnojivo z pivovarských kvasnic

K ruce si vezměte asi třílitrový kbelík a naplňte jej vodou. Pak vsypte půl sklenice cukru a vložte 100 gramů kvasnic. Dobře promíchejte, přikryjte a nechte stát na teplém místě asi týden. Výsledné hnojivo řeďte před použitím na rajčata v poměru jeden šálek na deset litrů odstáté či dešťové vody. Kromě rajčat lze použít tuto směs i na papriky, okurky, nebo lilky.

Hnojivo s mlékem a jódem

Jedná se taktéž o velmi levné a efektivní hnojivo, které podpoří růst rajčat. Kromě jiného bojuje proti plísním a houbovým chorobám. Potřebovat budete 1 litr mléka, 9 litrů odstáté anebo dešťové vody a 30 kapek jódové tinktury. Roztok přelijte do rozprašovače a aplikujte na rostliny jednou za 7 až 10 dní.

Fotografie: Freepik

Další hnojiva v přírodě získaná, která pomohou s pěstováním rajčat

Další možností je použití jedlé sody. Potřebujete konkrétně jednu až dvě lžičky jedlé sody a litr teplé a odstáté vody. Roztok přelijte do rozprašovače a aplikujte na rajčata. Posléze můžete rostliny také prosypat jemným popelem ze dřeva.

Výtečným přírodním hnojivem je též banánová slupka. Ta dodá rajčatům zejména draslík a hořčík. Postupujte tak, že si banánovou slupku ostrým nožem nakrájíte najemno a zakomponujete do půdy kolem plodiny.

Zdroj: GardeningKnowHow

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]