Možná nosíte v kapse 2 miliony Kč a nevíte o tom. Tato drobná mince dosahuje rekordní hodnoty

Fotografie: Flare / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Víc jak 80 % veškerého numismatického trhu tvoří mince, především pak ty velmi staré. Čas od času se však objeví zcela šokující informace o kusech z období PRL.

Právě drobné mince z období Polské lidové republiky se v poslední době mnohdy prodávají za skutečně gigantické sumy. Přes veškerý humbuk a poprask jsou však opravdu cenné výskyty takových mincí velmi vzácné. Platí to však pro zdánlivě triviální desetník, který se vyznačuje jistou jedinečnou kvalitou. Právě to mu a aukci zajistilo prakticky výsadní postavení. Co tato mince skrývá a proč po ní právě numismatici tolik prahnou?

Peníze, které měl v kapse každý

Kdysi jich bylo opravdu hodně, dnes jsou mimořádně cenné. Průměrný Polák měl těchto „moniaků“ ještě v 70. letech doslova plné kapsy. Ani v těch nejdivočejších snech si ale asi nepředstavoval, že za pár dekád po nich budou sběratelé šílet. Paradox dějin totiž způsobil, že polské lidové zloté získaly sběratelskou hodnotu. Jejich reálná peněžní hodnota byla přitom vzhledem k západu čistou iluzí. Teď ale dominují nejedné sběratelské aukci.

S tímto tématem se však také pojí řada mýtů, je proto na místě zkrotit přehnaná očekávání mladých a velmi nadšených numismatiků. Bývalo jich totiž opravdu, hodně, dnes mají však onu vysokou hodnotu jen některé kusy. Mince 10 grošů z roku 1973 byla mimořádně oblíbenou mincí běžné potřeby. Podle odhadů byl náklad 80 milionů kusů. I v zákoutích dnešních šuplíků nebo půd se jich určitě povaluje ještě hodně. Vyplatí se je hledat?

Staré figurky z Kinder Surprise vajíček mají hodnotu až 285 000 Kč. Šťastlivci je mají doma

Aukce dukátů z dob králů

Aukční cena této mince dosáhla neuvěřitelných 33 tisíc zlotých (176 000 Kč), s aukčním poplatkem to bylo ještě o 5 000 zlotých více. Cennou kopii našel člověk, který zdědil alba známek a mincí po svém dědečkovi. I předchozí rekord patřil desetníku bez známky mincovny, která je normálně pod orlí nohou. Prodal se v dubnu roku 2020 za 29,9 tisíc zlotých (159 000 Kč). Numismatický trh se v Polsku vůbec velmi rozvíjí.

zlaté mince
Fotografie: Copyleft / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

U starých mincí jsou pak ceny výrazně vyšší. Například 1. června se dražil korunovační tolar Jana III. Sobieskeho ze 17. století. Už jeho vyvolávací cena je 375 000 zlotých (cca 2 miliony Kč). Dvoudukát Tři bratří ze stejného období pak začíná na 100 000 zlotých. Pracovník aukční síně Damian Marcinak zdůrazňuje, že tyto mince měly v minulosti velkou kupní sílu. Za tolar tehdejší doby se dal koupit dům. Byly málokdy v oběhu a jsou v dobrém stavu.

Zdroj: Fakt

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*