Rodina místo ztracených náušnic našla na zahradě vzácný artefakt z vikingské doby

Fotografie: Notafly / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Rodina v Norsku hledala na své zahradě ztracenou zlatou náušnici, přičemž použila detektor kovů. Náušnici nikdo nenašel, ale místo toho narazili na něco daleko velkolepějšího.

Rodina Aasviků vykopala přezku ve tvaru misky a další předmět, který se zdá být součástí pohřbu z dob Vikingů. Jedná se tedy o období staré více než tisíc let. Odborníci se domnívají, že artefakty byly použity při pohřbu ženy v devátém století na malém ostrově Jomfruland. Jejich názory jsou však dost pochybné, čehož si jsou sami vědomi.

Norsko aneb země artefaktů

Objev byl učiněn pod velkým stromem uprostřed rodinné zahrady na ostrově u jižního pobřeží Norska. A ať už se neidentifikuje úplně přesný původ, je rozhodně na místě této rodině poblahopřát k velkolepému objevu. Jinde než ve Skandinávii totiž pravděpodobně nikdo nenajde něco vikingského. Když se však poštěstí, o to vzácnější je objev na vlastní zahradě. Ihned si uvědomíte, že váš pozemek mohl mít v tehdejší době mimořádný význam.

Nález spony z vikingské doby

Odborníci věděli, že na ostrově existovaly osady staré stovky let, ale důkazy sahají až do středověku. Jeden odborník dospěl k závěru, že spona pochází z let 780 až 850. Co ale měli všichni společného, bylo překvapení z toho, že se po dlouhé době nalezlo něco, co konečně nebylo určeno k boji. V tehdejší norské kultuře to totiž byla hlavní náplň všeho, plus tedy souznění s jejich bohy.

Dokopal se ke krabici, která mu měla přinést bohatství. Když zjistil, co provedl, zůstaly mu oči pro pláč

O objevu ihned řekli úřadům

Úředníci pochválili rodinu Aasviků za to, že o vzácném objevu okamžitě řekla úřadům. Mnoho lidí by si totiž usmyslelo, že si takový objev mohou nechat či ho nějakým způsobem zneužít ve svůj prospěch. Tímto se alespoň tento nález dostane do nějakého muzea, kde ho bude moci obdivovat daleko více nadšenců do historie.

Zdroj: BBC

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]