Už naše babičky věděly o blahodárných účincích malinových listů na lidský organismus

V lidovém léčitelství se malinové listy používaly stejně často jako samotné plody, tedy maliny. S postupem času je však lidé přestali používat, nebo jaksi zapomněli na jejich zázračné účinky. Postačí je pouze nasušit a připravit z nich chutný čaj. Ten pomůže na mnoho zdravotních komplikací. Jaké to jsou?

Jak dokážou malinové listy pomoci z hlediska zdraví?

Malinové listy lze používat v těchto případech:

  • k podpoření imunitního systému
  • k detoxikaci krve
  • jako protizánětlivý prostředek
  • k normalizaci trávicích procesů
  • ke zlepšení chuti k jídlu
  • k čistění ledvin a močových cest
  • k léčbě kašle
  • ke zmírnění obtíží spojených s menstruací

Jak správně malinové listy usušit?

Nejvhodnější období pro sběr malinových listů je květen až říjen, kdy ještě počasí není tak chladné. Listy z maliníku můžete sušit jak přirozeně na novinách, tak například v sušičce na potraviny. Teplota sušení by neměla překročit 40 stupňů Celsia.

Chutný čaj z malinových listů

Pokud si budete chtít připravit čaj z listů maliníku, postačí je nasušit, rozmělnit a přelít vroucí vodou. Poté je necháte louhovat asi pět až deset minut, přecedíte a popíjíte během dne. Tento odvar bude ideálním pomocníkem při kašli, horečce, bolestivé menstruaci, nebo průjmu. V případě, že toužíte po očistě organismu, je čaj z malinových lístků také doporučován. Upozornění: malinový čaj by neměly pít těhotné ženy do 34 týdne gravidity.

Fotografie: Pixabay

Malinové listy obsahují řadu příznivých vitamínů

V malinových listech lze nalézt celou řadu pro zdraví prospěšných látek. Obsahují například vitamíny A, B, C, E a také určité množství železa. Najdeme v něm i stopy minerálních solí a tříslovin, které působí obdobně jako Aspirin. Kromě jiného odvar z malinových listů pozitivně působí na vzhled vlasů i nehtů.

V momentu, kdy zatoužíte po dokonale lesklé hřívě, přelijte vlasy vychladlým výluhem z lístků maliníku. Tím však jeho využití v kosmetice nekončí. Když čerstvé malinové listy rozdrtíte a přidáte je do pleťové masky, pomohou zatočit i s nepříjemným akné. Pakliže budete chtít zesílit účinek malinových listů v tomto ohledu, opláchněte obličej po aplikaci masky vychlazeným maliníkovým odvarem.

Fotografie: Freepik

Léčivá malinová mast a tinktura na křečové žíly

Máte snad na pokožce bolestivá a hůře se hojící místa? Malinové listy opět pomohou! Připravte si léčivou mast z: šťávy z čerstvých malinových listů a trochy sádla. Směsí pomažte inkriminované místo na těle a nechte působit. Brzy se příznivý hojící a zklidňující výsledek dostaví.

Jestliže bojujete s křečovými žilami, připravte si tuto léčivou tinkturu z: několika čerstvých malinových lístků a brandy (množství brandy by mělo být asi 5x větší, než objem lístků maliníku). Lístky pokrájejte nadrobno, umístěte do čisté skleněné lahve a přelijte brandy. Pak nádobu pečlivě zavíčkujete a dejte na temné místo, kde necháte tinkturu odstát na 14 dní. Denně směs protřepejte. Po uplynutí dvou týdnů aplikujte směs na křečové žíly.

Úvodní Fotografie: Freepik