Správné mytí rukou pro minimalizaci rizika infekce a šíření viru. Až polovina lidí postupuje špatně

Fotografie: Freepik

Mytí rukou teplou vodou a mýdlem patří mezi základní preventivní opatření, které dokáže zabránit nákaze koronavirem. Vědci podrobili tyto kroky podrobnému zkoumání a přišli se zajímavými zjištěními. Zde je několik z nich.

Viry nesnáší vysoké teploty

Vědečtí pracovníci analyzovali celkem 22 studií, které byly zaměřené na lidské koronaviry (MERS a SARS-CoV-2). Zjistili, že viry mohou přežívat na hladkých površích (sklo a plast) až po dobu devíti dnů. Rovněž přišli s výsledky, které potvrzují, že tyto patogeny zpravidla hynou při teplotách pohybujících se mezi 30 až 40 stupni Celsia.

Také je mohou spolehlivě zahubit dezinfekční přípravky s obsahem alkoholu. Anglický vědec doktor Albert Vilella tedy tvrdí, že mytí rukou teplou vodou a mýdlem může efektivně pomoci předejít nákaze. Mnozí lidé však samotnou očistu rukou neprovádí správně. Bakterie tak mohou zůstávat na vnější straně ruky, v oblastech nehtů a mezi prsty.

Fotografie: Freepik

Jak si správně mýt ruce a co je důležité?

Existuje několik zásadních kroků, podle kterých je potřeba postupovat při mytí rukou:

  • Nejprve si navlhčete ruce teplou vodou a vlijte do dlaní malé množství tekutého mýdla.
  • Poté pomocí „špetky“ rotující na dlani očistěte mýdlem i nehty na obou rukách.
  • Mýdlo také rozetřete na celých dlaních a postupujte mezi prsty.
  • Nezapomeňte také na omytí hřbetu rukou.
  • Nakonec ještě rotujícími pohyby omyjte důkladně oba palce.
  • Mýdlo opláchněte teplou vodou a ruce dobře usušte čistým ručníkem.

Podstatné je, aby mytí rukou trvalo alespoň 15 až 30 sekund. Tak zajistíte jeho efektivitu.

Fotografie: Freepik

Další hygienická opatření, která mohou eliminovat možnost nákazy koronavirem

V případě, že si ruce nemůžete omýt teplou vodou s mýdlem, použijete alespoň dezinfekční prostředek. To je důležité především v momentu, kdy jste se dotýkali potenciálně nebezpečných a kontaminovaných ploch (madla v MHD například).

Také se vyvarujte dotýkání očí, nosu a úst, abyste případně neusnadnili patogenům vniknutí do vašeho organismu skrz sliznice. Neméně důležité jsou i rozestupy minimálně dva metry mezi ostatními lidmi a krytí úst a nosu rouškou nebo respirátorem.

Pakliže se necítíte dobře, naměřili jste si teplotu, trpíte dušností a kašlem, zkontaktujte lékaře nejprve telefonicky. Ten vám případně zajistí žádanku na vyšetření, které buď prokáže nebo vyvrátí onemocnění covid-19. Určitě při podezření na nákazu nechoďte mezi ostatní lidi, abyste je neohrozili.

Fotografie: Pixabay

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]