Přírodní mast pomůže na celou řadu neduhů. K výrobě stačí dvě běžně dostupné ingredience

Fotografie: Freepik

Pokud sháníte skutečně univerzální mast, která pomůže na kdejaké problémy a bolesti, vyzkoušejte tuto měsíčkovou ze sádla. Výslednými účinky budete mile překvapeni. Její příprava je nejen jednoduchá, ale i ekonomicky přijatelná, co se týká použitých surovin. Prakticky potřebujete jen dvě.

Jaké ingredience budete potřebovat?

Na přípravu domácí léčivé masti si obstarejte tyto suroviny:

  • 500 gramů nesoleného vepřového sádla
  • 1 hrst sušeného měsíčku

Jak postupovat při přípravě měsíčkové masti?

Ve středně velkém hrnci si rozpusťte na mírném plamenu půl kila sádla. Pak do něj vsypte hrstku sušeného měsíčku a promíchejte. Nechte probublávat asi pět minut a pak směs odstavte ze sporáku.

Fotografie: Pixabay

Vychladlý tuk uložte na 24 hodin buď do lednice, nebo na chladné místo. Během této doby dobře ztuhne. Postup opakujte třikrát za sebou. Tj. 3x zahřejte a 2x ponechejte ztuhnout. Po třetí pak roztavenou hmotu přeceďte přes gázu a mast je hotová. Přemístěte ji do uzavíratelné sklenice a uložte v lednici.

Na co měsíčkovou mast použít?

Zde je několik možností, jak můžete mast z měsíčku lékařského použít:

  • při záchvatech kašle a astmatu (postačí namazat na hrudník)
  • ke zklidnění podrážděné pokožky (bojuje proti ekzému, zánětu kůže a akné)
Fotografie: Pixabay
  • k eliminaci bolestí kloubů, zad a svalů
  • lze aplikovat i k léčbě křečových žil na dolních končetinách a k zhojení modřin či drobných ranek (mast má zklidňující a dezinfekční účinky)
  • hojí i jizvy po operacích, odřeniny a kousnutí hmyzem

Tip na závěr: Zkuste i heřmánek

Kromě měsíčkové masti lze výše uvedeným způsobem připravit i tu heřmánkovou. Potřebovat k tomu budete asi čtvrt kilogramu vepřového sádla a dvě hrstky sušeného heřmánku. Postupujte obdobně, jako v předešlém případě.

Fotografie: Pixabay

Tato směs je také přínosná k hojení ranek, oděrek, jizev a kožních neduhů. Kromě jiného má použité vepřové sádlo jako takové úžasné vlastnosti. Tudíž je vhodné začlenit ho i do jídelníčku (dokáže snížit „zlý“ cholesterol a posílit imunitu). Konzumace se však doporučuje v přiměřeném množství.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]