Barva menstruační krve může odhalit vážné zdravotní problémy. Každý odstín má jiný význam

Fotografie: Freepik

Snad každá žena ví, že je dobré sledovat pravidelnost menstruačního cyklu. Nejde však pouze o to, kdy se krvácení v měsíci objeví a jak dlouho trvá. Záleží totiž i na tom, jaký je průběh. Barva menstruační krve totiž dokáže odhalit nejrůznější případné problémy a může se jednat o první z příznaků, které vás upozorní na to, že něco není v pořádku.

Světle růžová krev

Světlé odstíny růžové se při menstruačním krvácení objevují typicky na konci cyklu. Pokud se však podobný příznak objeví během měsíce, kdy neočekáváte menstruaci, může se jednat o signál velmi raného těhotenství či silné ovulace. Pokud si nejste jistá, raději navštivte svého lékaře.

Světle červená

Světle červená barva krve je během menstruace naprosto normální a značí zdravý cyklus. Délka takového krvácení by však neměla přesáhnout 8 dní. Pokud i po takto dlouhé době stále krvácíte, navštivte raději svého lékaře.

Fotografie: Freepik

Tmavě červená

Tmavší odstíny červené barvy také patří mezi naprosto normální a běžné jevy. Typicky k tomu dochází během dnů s nejsilnějším krvácením. Pro většinu žen to znamená silné krvácení jeden až dva dny.

Pokud však krvácíte výrazně více, než jste zvyklá, nebo problém trvá delší dobu, může se jednat o cystu či potrat, takže je na místě návštěva doktora.

Fotografie: Freepik

Oranžová

Pokud má menstruační krev podivnou barvu, která je spíše v odstínech oranžové, rozhodně nejde o nic normálního. Častým průvodním znakem bývá také nepříjemný zápach. Tím pádem jde o jasný signál, že se jedná o infekci a je potřeba navštívit gynekologa.

Hnědá až černá

Opravdu tmavá krev, která začíná mít až hnědé odstíny většinou také nebývá o nic divného. Jde o starší krevní sraženiny či déle vylučovanou krev. Problém by však neměl trvat příliš mnoho dní. V opačném případě, kdy se k tomu navíc přidá zažloutlý nádech, jde o signál pro návštěvu gynekologa.

Fotografie: Freepik

Silné krvácení

Silnější krvácení je naprosto normální v polovině této fáze cyklu. Zvýšený proud krve totiž odnáší zbytky děložní sliznice. Obecně může menstruační krvácení zesílit také ve chvíli, kdy je aplikováno děložní tělísko či po jiném zásahu.

Špinění

Nejde o typické uvolňování krve, ale skutečně o červeně a hnědě zbarvený výtok. Jde o normální situaci před menstruací a několik následujících dní po ní. Na vině však může být i problém ve formě cysty, hormonálních výkyvů a podobně.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]