Varovné příznaky, které mohou odhalit nemocná játra. Nevyplácí se je přehlížet

Fotografie: Freepik

Játra jsou životně důležitým orgánem, zajišťují látkovou výměnu, jsou také největším vnitřním orgánem a váží asi 2 % celkové hmotnosti těla. Fungují pro organismus jako čistírna, odbourávají tuky, hrají klíčovou roli v metabolismu sacharidů a bílkovin, pomocí endokrinní žlázy však také produkují pro tělo klíčové hormony.

Při jejich přetížení vinou pesticidů, konzervačních látek, éček a barviv, ale také alkoholu a nikotinu, však může dojít k jejich dysfunkci. Varováním jsou proto příznaky, které upozorňují na špatné fungování. Na co si dát pozor?

Zdravá játra jsou klíčem ke zdraví člověka

Játra jsou pro zdravý organismus klíčová, je proto nutné dodržovat správný jídelníček a zdravý životní styl. Zajišťují totiž více než 500 nezbytných procesů pro správné fungování těla. Nejdůležitějšími funkcemi jsou produkce žluči, metabolismus bílkovin a sacharidů, železa, ale také cholesterolu. Jsou zásobárnou vitamínů a minerálů.

Fotografie: Freepik

Současně filtrují veškerý nashromážděný toxický odpad z krve, protože toxiny by mohly poškodit další orgány v těle. Při potížích s játry může dojít k jejich cirhóze, hepatitidě, ztučnění jater nebo přímo rakovině. Jaké příznaky napovídají, že játra nejsou v pořádku?

Citlivá kůže a svědění

Prvotní reakcí na nesprávně fungující játra je kůže, která reaguje vinou nahromaděných toxinů, které nejsou odfiltrovány. Kůže může zarudnout nebo dojde k miniaturním zánětům cév, které se projevují svěděním. Dochází k tomu právě ve chvíli, kdy játra nedokáží zpracovat žluč, ta se dostává do krve a okyseluje jí.

Pocit těžkosti

K pocitu těžké hlavy i nohou dochází často při přílišném pití alkoholu, který játra nejsou schopná v daný okamžik vstřebat. Při dlouhodobém a nekontrolovaném pití alkoholu dochází k cirhóze jater.

Úbytek hmotnosti

Nechutenství a náhlý a masivní úbytek hmotnosti? Jedním z důvodů může být cirhóza jater. Při opakujících se obtížích je vhodné kontaktovat lékaře.

Fotografie: Pixabay

Konstantní únava a nedostatek energie

Čas od času se každý cítí unavený, ale permanentní únava značí vážnější problém, například s játry. Potíže může signalizovat také nedostatek energie, ale také deprese.

Modřiny a krvácení

Časté podlitiny, ale také krvácení z nosu a dásní mohou znamenat potíže s játry. Okamžitou pomoc vyhledejte v případě krve ve zvratkách nebo stolici. Diagnózu však může určit pouze odborník, proto nečekejte s vyhledáním lékaře a objednejte se okamžitě při pozorování jakýchkoli příznaků onemocnění jater.

Co dělat pro zdravá játra?

Výhodou jater je jejich možná regenerace, takže postačí změnit mírně životní styl a játrům to pomůže k optimálnímu fungování. Co udělat pro zdraví jater? Předně se vyhýbejte alkoholu, také byste měli:

  • pít šálek neslazené kávy denně,
  • omezit nadměrnou konzumaci cukru,
  • přidat do jídelníčku česnek a cibuli, protože pomáhají uvolňovat toxiny,
  • jíst více zeleniny, především černé ředkve, která je silným přírodním antibiotikem a lze ji jíst syrovou i vařenou.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]