Pití kávy s sebou nese řadu pozitiv, ale také negativ, o kterých většina lidí nemá ani tušení

Fotografie: Depositphotos

Hned po ropě je káva druhou nejdůležitější komoditou na světě. Bez obchodu s kávou by se kola světové ekonomiky netočila tak hladce. Ale jaké má pití kávy dopady na naše zdraví? Zjistěte, zda je spíše škodlivé nebo prospěšné.

V prvé řadě je třeba říci, že kofein, kterého káva obsahuje velké množství, je vlastně z lékařského hlediska drogou, byť společensky běžně tolerovanou. Takže pokud vám kolega v práci tvrdí, že s ním po ránu není řeč, dokud si nedá svůj první šálek kávy, pravděpodobně nepřehání. Jeho tělo si jen za dlouhá léta stihlo vytvořit kofeinovou závislost.

Fotografie: Freepik

Na druhou stranu si závislost na kávě, respektive na kofeinu v ničem nezadá se závislostí na jiných drogách, například alkoholu, cigaretách nebo různých zakázaných substancích. Zatímco tyto závislosti mohou vyvolat nepříjemné abstinenční příznaky, člověk trpící nedostatkem kávy bude jen lehce podrážděný, a možná také poněkud malátný, pokud má nižší tlak či spánkový deficit.

Negativa pití kávy

Ale pojďme se podívat na skutečná rizika pravidelné konzumace většího množství kávy. Odborné studie kromě závislosti obvykle zmiňují dně. Lidé, kteří pijí hodně kávy, a zejména ženy starší čtyřiceti let, trpí řídnutím kostí. Respektive konzumace kávy podporuje proces, který stojí za tím, že nám ve starším věku začínají řídnout kosti.

Fotografie: Freepik

Zatímco nad prvním negativem řada lidí mávne rukou, protože je poněkud vágní a neurčité, u druhého většina z nás zpozorní. Konzumace kávy je totiž spojována také s poruchami spánky a pocity úzkosti, nervozity, nebo dokonce s rizikem vzniku depresí. Kávu přitom často pijeme jako součást jakéhosi rituálu, který nám má navodit dobrou náladu a dodat energii.

Abychom se tomuto nepříznivému vlivu pití kávy na naše duševní zdraví vyhnuli, doporučují odborníci dopřát si jednou za čas kofeinový půst. Nemusí trvat nijak dlouho, stačí i jeden týden jednou za několik měsíců, během kterého se budete vyhýbat nejen kávě, ale i dalším nápojům s obsahem kofeinu nebo teinu, což je látka se stejnými účinky, kterou obsahuje čaj.

Fotografie: Freepik

Pozitiva pití kávy

Pokud jsme vás zatím ještě neodradili, je čas podívat se na přínosy kávy pro náš organismus. Je jich podstatně více než rizik, která častá konzumace kávy přináší. Tento nápoj je totiž velmi bohatý na vzácné živiny, jako jsou vitamíny B1, B2, B3 a B5, ale také kyselina listová, hořčík, draslík a fosfor. Nehledě na celou řadu antioxidantů.

I díky tomu je káva považována za skvělou prevenci cukrovky druhého typu, která je v České republice bohužel velmi rozšířená. Káva má nicméně pozitivní vliv i na mozek, neboť se ukazuje, že s vyšší spotřebou kávy klesá riziko onemocněním Alzheimerovou či Parkinsonovou chorobou. A chrání také srdce a cévy, neboť je účinnou prevencí ischemické srdeční choroby a mozkové mrtvice.

Zdroj: Healthline

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]