Zlaté mléko je netradiční nápoj, který má řadu zdravotních benefitů

Zlaté mléko je poměrně unikátním nápojem, který moc lidí nezná. Většina z nás zná kurkumu jako oranžovo-žluté koření, které je hlavní složkou kari a používá se zejména v asijské kuchyni. To ale zdaleka není všechno, kurkuma má i další využití, díky své krásné a výrazné barvě se už po staletí používá k barvení látek a také v léčitelství. V tom případě se často konzumuje v podobě tak zvaného zlatého mléka.

Co je to zlaté mléko?

Příprava zlatého mléka je velmi jednoduchá, stačí do šálku mléka přidat půl lžičky kurkumy, půl šálku vody a trochu pepře. Vše důkladně promícháme a vaříme za stálého míchání po dobu deseti minut. Pravidelné pití zlatého mléka přinese vašemu organismu řadu zdravotních výhod. Hlavní složkou kurkumy je látka, které kurkuma vděčí za své jméno, kurkumin. Dále v ní najdeme také mnoho různých vitamínů a minerálních látek.

Proti zánětu i nachlazení

Kurkuma má skvělé protizánětlivé vlastnosti, díky kterým velmi pozitivně působí například na artritidu, enteritidu či pankreatidu. Blokuje totiž enzymy, které zánět v těle způsobují. Mimo protizánětlivých vlastností má kurkuma i vlastnosti antibakteriální a antivirové, je tak skvělým pomocníkem při nejrůznějších nachlazeních, chřipce, rýmě a kašli.

V zimním období se jako prevence před nachlazením k posílení imunitního systému doporučuje vypít jednu sklenici zlatého mléka každé ráno nalačno.

Fotografie: Freepik

Proti zažívacím potížím

Dále má kurkuma rovněž schopnost stimulovat vylučování žluči a dalších trávicích šťáv, čímž zlepšuje trávení a také eliminuje problém s pálením žáhy. Díky svému detoxikačnímu účinku pravidelná konzumace kurkumy zlepšuje funkci jater a pomáhá předcházet nejrůznějším problémům, jako je například cirhóza a či ztučnění jater.

Proti rakovině

Nejrůznější studie prokázaly, že kurkumin je velmi silný antioxidant, který díky svým schopnostem odstraňovat volné radikály a oxidační stres. Pozitivně tak působí jako prevence před vznikem nádorových onemocnění, například rakovinou prsu, prostaty, kůže či tlustého střeva.

Fotografie: Freepik

Proti infarktu i mrtvici

Pravidelná konzumace kurkumového mléka díky svým detoxikačním vlastnostem účinně pročišťuje cévy a tím celkově snižuje riziko kardiovaskulárních chorob, infarktu i mrtvice. U starších osob rovněž posiluje paměťové funkce, a může být tak jednou z forem prevence před vznikem Alzheimerovy nemoci.

Proti kožním problémům

Antioxidační a detoxikační vlastnosti kurkumy přináší řadu pozitiv také pokožce. Kurkuma zlepšuje strukturu pokožky, dodává jí sametový vzhled, redukuje vrásky i další známky stárnutí. Pravidelná konzumace zlatavého mléka pomáhá také při akné či ekzému.

Proti bolesti hlavy

Nejrůznější výzkumy ukazují, že šálek teplého zlatého mléka zmírňuje také nepříjemné bolesti hlavy, včetně migrény a celkově našemu organismus přináší pocit klidu a uvolnění. Pokud máte potíže s nespavostí, šálek zlatého mléka před ulehnutím do postele vám pomůže rychleji a klidněji usnout.

Fotografie: Freepik

Proti problémům s početím

Kurkuma působí jako mírný fytoestrogen, čímž příznivě působí na ženský reprodukční systém a zlepšuje neplodnost žen, která je způsobena hormonální nedostatečností. V neposlední řadě působí také jako stimulant dělohy, který zmírňuje menstruační bolesti.

Úvodní Fotografie: Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]