Předcházejte nebezpečným otokům nohou. Příčinou může být nedostatek důležitých látek v těle

Fotografie: Freepik

Otoky nohou se mohou objevit z nejrůznějších příčin. Mezi ty méně závažné můžeme zařadit například menopauzu, nedostatek fyzické aktivity, nebo užívání antikoncepčních pilulek, které obsahují estrogen. Avšak problémy mohou nastat v případě, že dolní končetiny natečou v souvislosti se srdečním selháváním, či onemocněním ledvin a jater.

Jaké jsou další příčiny otoků nohou?

Nyní si pojďme říct jaké další příčiny mohou způsobovat oteklé dolní končetiny:

  • Nadměrný příjem sodíku: zjednodušeně řečeno, ve vašem jídelníčku je obsaženo až příliš soli. Ta na sebe váže tekutiny, které mohou způsobit právě ony otoky. Proto je vhodné zredukovat příjem průmyslově vyráběných potravin (uzeniny, polotovary, konzervy) a dobré je i méně kořenit. Kromě jiného nezapomeňte také přijímat dostatek tekutin (ideálně neslazených a nesycených).
  • Nedostatek hořčíku: k zadržování tekutiny v těle přispívá i nízká hladina magnezia. Zejména ženy by měly konzumovat v období přes menstruací až 200 mg hořčíku denně. Tím značně zredukují možné otoky nohou. Magnezium lze doplnit šumivými tabletami, nebo specifickými potravinami jako je čokoláda, avokádo, špenát, vlašské ořechy, celozrnné výrobky.
  • Nedostatek vitamínu B6: retence tekutin v těle se může snadno objevit i v případě, že postrádáte vitamín B. Ten lze nalézt v tuňáku, kuřecím mase, krůtím mase, libovém hovězím, ve slunečnicových semínkách, pistáciích, banánech a bramborách.
Fotografie: Freepik
  • Nedostatek draslíku: podstatným minerálem pro udržení vnitřní rovnováhy organismu je i draslík. Jeho deficit se může projevit například přibýváním na váze a křečemi. Doplnit jej můžete především pomocí sušených meruněk a banánů.

Svou roli při tvorbě otoků dolních končetin hraje i dehydratace

Pokud příliš nedodržujete správný pitný režim, můžete se snadno setkat se zadržováním vody v těle a následně i s otoky. Důležité je přijmout alespoň 2 až 3 litry čisté vody nebo bylinných čajů. Vyhnout byste se měli přemíře kávy a minerálek.

Fotografie: Pixabay

Bylinky, které mohou pomoci s redukcí otoků

V přírodě lze nalézt celou řadu zázračných bylinek, které pomohou eliminovat otoky končetin. Mezi ně řadíme například kopřivu, ibišek, petržel, kopr. Účinná bude i pampeliška, česnek a přeslička.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]