Důležitá fakta o krevní skupině 0, která vám lékaři většinou zapomenou říct a vy byste je měli znát

Fotografie: Pixabay

Znát vlastní krevní skupinu je velmi důležité, především ve chvíli, kdy darujeme nebo přijímáme krev. Zjistěte, co byste ale měli vědět, pokud je vaše krevní skupina 0, radí lékařka Megan Soliman.

Lidskou krev poprvé rozdělil do 4 známých skupin v roce 19o0 rakouský lékař Karl Landsteiner. Není žádným tajemstvím, že v případě nouze je nezbytné znát svou krevní skupinu. Tato informace je nezbytná pro bezpečnou transfuzi krve. Ukazuje se však, že krevní charakteristiky mohou ovlivňovat i naše zdraví, a jak se někteří domnívají, i naše bohatství a osobnost. V následujícím článku se s vámi podělíme o vědecké údaje a teorie o krevní skupině 0.

Jak se určují krevní skupiny?

Krevní skupiny se klasifikují podle přítomnosti nebo nepřítomnosti určitých antigenů, které mohou vyvolat imunitní reakci, pokud jsou tělu cizí. To může způsobit, že imunitní systém pacienta napadne transfundovanou krev, a proto je tak důležité znát svou krevní skupinu v případě nouze!

Fotografie: Pixabay

Charakteristika krve typu 0

Existují 4 hlavní krevní typy, které se určují podle přítomnosti nebo nepřítomnosti antigenů A a B na povrchu červených krvinek a protilátek A a B v plazmě. Kromě toho existuje protein zvaný Rh faktor, který může být přítomen nebo chybět. Celkem existuje 8 krevních skupin: A+, A-, B+, B-, 0+, 0-, AB+ a AB-. Krev 0 nemá v červených krvinkách antigeny A ani B, ale v plazmě jsou protilátky A a B. Nejčastější je typ 0+, který má 37-53 % lidí z různých etnických skupin.

Lidé s krevní skupinou  jsou univerzálními dárci

Lidé s typem O+ mohou darovat krev všem 4 skupinám, ale pouze těm, kteří mají Rh pozitivní podskupinu (0+, A+, B+, AB+). Červené krvinky O lze transfundovat všem osmi podskupinám, což z ní činí univerzální krevní skupinu, která je vždy potřebná pro nouzové transfuze. Transfuze se provádí v případech, kdy je nezbytné zachránit život pacienta před ukončením testu kompatibility. Krev skupiny 0 je také nejbezpečnější pro novorozence, kteří mají nedostatečně vyvinutý imunitní systém.

Fotografie: Freepik

Lidé s krevní skupinou 0 – mohou přijímat transfuze pouze od jiných lidí s krevní skupinou 0 –

Lidé s krevní skupinou 0+ mohou přijímat krev od lidí s krevní skupinou 0+ i 0-, zatímco lidé s krevní skupinou 0- mohou přijímat krev pouze od lidí se stejnou krevní skupinou 0-. V případě nouze, kdy jsou zásoby krevní skupiny nízké, může být nahrazena skupinou 0+.

Zdravotní rizika skupiny 0

Přestože vliv krevních skupin na naši pohodu je stále předmětem zkoumání, stále existují určité teorie o rizicích a výhodách různých krevních skupin. Bylo například zjištěno, že osoby s krevní skupinou 0 jsou náchylnější k některým virovým a bakteriálním infekcím, včetně těch závažnějších, jako je cholera, příušnice a tuberkulóza, než ostatní krevní skupiny. Některé studie také zjistily, že lidé s krevní skupinou 0 mají o 35 % vyšší pravděpodobnost výskytu dvanácterníkových vředů než lidé s krevními skupinami A, B a AB.

Fotografie: Pixabay

Zdravotní výhody skupiny 0

Lidé s krevní skupinou 0 mají menší pravděpodobnost vzniku ischemické choroby srdeční než lidé s krevními skupinami A, B a AB. Studie ukazují, že lidé s jinou krevní skupinou než 0 mají vyšší riziko (25 %) vzniku rakoviny slinivky břišní než lidé s krevní skupinou 0. Lidé s krevní skupinou 0 mají navíc nižší riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění a kognitivních poruch. Klíčem k prevenci onemocnění je však dodržování zdravého životního stylu a kontrola rizikových faktorů, a to bez ohledu na krevní skupinu.

Krevní skupina 0 a strava

Možná jste už slyšeli o takzvaných „dietách podle krevních skupin“, které tvrdí, že konzumace určitých produktů odpovídajících vaší krevní skupině vám pomůže zůstat fit a zdraví. Navzdory své popularitě nemají tyto diety vědeckou oporu a nejsou všeobecně přijímány. Odborníci na výživu doporučují, že vhodnější než dieta podle krevních skupin je individuální dieta založená na individuálním zdravotním stavu.

Fotografie: Freepik

Krevní skupina 0 a osobnost

Vliv krevní skupiny na povahové vlastnosti lidí je poměrně diskutabilní, ale v některých zemích, zejména v Japonsku, je tato teorie velmi populární. V televizních pořadech, novinách a časopisech se často objevují horoskopy krevních skupin a tabulky milostné kompatibility, zatímco v japonských mangách a videohrách se zmiňují různé krevní skupiny. Lidé s krevní skupinou 0 jsou podle nich velkorysí, vášniví, společenští a finančně úspěšní a nejlepší milostný partner je mezi lidmi s krevní skupinou 0 a A.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]